USA otestují DNA dětí odebraných migrantům. Je z toho poprask, Trump urážel "Pocahontas"

Washington - Spojené státy provedou u dětí migrantů testy DNA, aby si úřady během jejich vydávání rodičům byly jisté příbuzenskými vztahy. Tento plán děsí oponenty Trumpovy administrativy. USA musí z rozhodnutí soudu vrátit rodičům zhruba 3000 dětí, což je asi o tisícovku více, než se dosud předpokládalo.

Ministr zdravotnictví Alex Azar uvedl, že návratový proces je velmi komplikovaný kvůli protichůdným imigračním zákonům, rozsahu verdiktu soudu a také kvůli nejasnostem v příbuzenských vztazích mezi dětmi a jejich předpokládanými rodinami. Zadržované děti podle Azara rovněž poskytují úřadům nespolehlivé informace. 

V případech, kde příbuzenské vztahy nebudou jasné a snadno prokazatelné, chtějí USA využívat genetické testy. To úřadům umožní rychle ověřit rodičovství, a vyhovět tak soudně stanovené podmínce pro navrácení dětí. Soud nařídil, že všechny děti mladší pěti let musí být zpět u rodičů do 10. července, ty starší pak do 26. července. Kritici se ale obávají, že vláda získané informace DNA může v budoucnu využít k jejich sledování, píše BBC.

Kvůli DNA dětí se už strhla slovní přestřelka mezi republikánským prezidentem Donaldem Trumpem a demokratickou senátorkou Elizabeth Warrenovou, která tvrdí, že má indiánské kořeny. Trump ji za to posměšně nazývá Pocahontas. 

"Dám milion dolarů vaší oblíbené charitě, když si uděláte test a ten prokáže, že jste indiánka," řekl Trump na setkání se svými příznivci v Montaně na účet senátorky. "Mám pocit, že odpoví ne," dodal s tím, že Warrenová celý svůj život založila na tom, že je příslušnicí menšiny. Připomněl také, že své indiánství Warrenová vysvětlila tím, že jí to jako dítěti řekla maminka, protože má vysoké lícní kosti.

"Měl byste se zaměřit na zlepšování životů, ne na jejich ničení," reagovala na twitteru Warrenová. Prezident je podle ní posedlý jejími geny. O Warrenové se spekuluje jako o možné Trumpově protikandidátce v prezidentských volbách v roce 2020.

Související

DNA

Vědci oznámili, že poprvé rozluštili kompletní lidský genom

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

Více souvisejících

DNA USA (Spojené státy americké) Přistěhovalectví Donald Trump Elizabeth Warren

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

před 10 hodinami

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

včera

včera

Skandinávie si připouští vážný problém. Stín podezření padá na Írán

Ve Skandinávii panují po několika podezřelých incidentech obavy.  Švédská bezpečnostní služba Sapo dokonce uvedla, že výbuchy a střelbu poblíž izraelských velvyslanectví ve Stockholmu a Kodani může mít na svědomí Írán. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy