Člen Trumpova týmu jde do vězení. Udělal jsem hroznou chybu, kál se u soudu

Washington - Soud dnes uložil bývalému členovi volebního štábu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa právníku Georgeovi Papadopoulosovi trest čtrnácti dní vězení za lhaní při vyšetřování ruského vměšování do voleb. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP dostal také pokutu 9500 dolarů (211.000 korun).

Jednatřicetiletý Papadopoulos je první z bývalých Trumpových poradců, který přistoupil na spolupráci s týmem zvláštního vyšetřovatele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, jenž se zabývá kauzou údajného ruského vlivu na volby. Loni v říjnu se přiznal, že lhal agentům FBI o svém kontaktu s maltským profesorem Josephem Mifsudem, který mu sdělil, že Rusové mají kompromitující materiál o Trumpově soupeřce Hillary Clintonové.

S agenty FBI poradce pro zahraniční politiku hovořil v lednu 2017 a řekl jim tehdy, že se o kompromitujícím materiálu dověděl ještě před tím, než se zapojil do kampaně. Vyšetřovatelé ale zjistili, že tak učinil už jako spolupracovník budoucího prezidenta.

Vzhledem k dohodě o své vině žádal Papadopoulos podmínečný trest, ale žalobci s tím nesouhlasili a požadovali půlroční vězení. Podle nich poradce lhal ještě po uzavření dohody o spolupráci. Lží navíc zabránil FBI vyslechnout Mifsuda před jeho odjezdem z USA v únoru 2017.

Federální soud ve Washingtonu Papadopoulosovi nakonec uložil kromě čtrnáctidenního trestu odnětí svobody také roční dohled po propuštění a 200 hodin obecně prospěšných prací. Zaplatit bude muset rovněž pokutu ve výši 9500 dolarů (211.000 korun).

Papadopoulosův právník Thomas Breen při dnešním jednání řekl, že vyšetřování ruského vlivu na americké volby nejvíce poškodil Trump, když spustil kampaň o "lživém zpravodajství" a když vyšetřování FBI označil za hon na čarodějnice.

Papadopoulos řekl, že když agentům krátce po Trumpově loňské inauguraci lhal, byl "mladý, ambiciózní a chtěl zemi sloužit na nejvyšší úrovni". "Doufám, že dostanu druhou šanci, abych se napravil," řekl ještě před vynesením trestu u soudu. "Učinil jsem hrozivý omyl, jsem ale dobrý člověk," dodal.

Papadopoulos je považován za ústřední postavu vyšetřování vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016 - byl prvním, kdo přistoupil na spolupráci a je prvním, kdo si vyslechl rozsudek.

Na spolupráci s vyšetřovateli před časem přistoupil například i bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen. Někdejšího šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta v srpnu porota uznala vinným v deseti z 18 bodů obžaloby z defraudací a daňových podvodů. Jeho případ nicméně nesouvisí s prezidentskou kampaní a Manafort svou vinu popírá.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
George Papadopoulos

Trumpův exporadce Papadopoulos vydal třaskavou knihu. Odvolal přiznání, že lhal FBI

Někdejší poradce Donalda Trumpa pro zahraniční politiku George Papadopoulos odvolal své přiznání, že lhal agentům FBI při vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby. Vyšetřovatel Robert Mueller ho předloni obvinil, že lhal o svých stycích s jistým maltským profesorem napojeným na činitele ruské vlády. Papadopoulos se tehdy přiznal a loni v září byl odsouzen ke dvěma týdnům vězení.

Více souvisejících

George Papadopoulos Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) USA (Spojené státy americké) Věznice

Aktuálně se děje

před 55 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy