Proč bývalí Obamovi voliči dali hlasy Trumpovi? Nová studie nabízí překvapivou odpověď

Vítězství amerického magnáta Donalda Trumpa v prezidentské volbě v roce 2016 bylo šokujícím překvapením. Badatele zvláště zaujal přechod voličů předchozího a prakticky ve všech věcech naprosto odlišného Trumpova předchůdce v úřadu, Baracka Obamy směrem k jeho ostrému kritikovi a nástupci. Nová studie nyní přichází s vysvětlením, proč se tak stalo.

Americké prezidentské volby rozhodl velmi těsný počet hlasů – 40 000. Podle odhadů okolo 6,7 až 9,2 miliónů bývalých voličů Obamy se rozhodlo hodit hlas Trumpovi. Podle amerického magazínu Vox lze tedy naprosto jistě říci, že právě tento přesun byl tím, co stálo Trumpovu protivnici ve volbách, Hilary Clintonovou, její většiny průzkumy předpokládané vítězství.

Trumpův úspěch je přičítán jeho schopnosti získat hlasy bílého pracujícího muže. Clintonová ztratila většinu v těch oblastech, kde měl Obama největší podporu tohoto segmentu. Tento fakt vzbuzuje přirozenou otázku – jak se mohli bývalí voliči černého prezidenta obrátit k velmi rasisticky působícímu Trumpovi? Podle obvyklé odpovědi to bylo kvůli jejich ekonomické nespokojenosti. Trump je na rozdíl od Clintonové dokázal přesvědčit, že vrátí Americe její ekonomickou velikost.

Podle nové studie nazvané Vote  Switching  in  the  2016  Election:  How  Racial  and  Immigration  Attitudes,  Not  Economics,  Explain  Shifts  in  White  Voting (Voličské přesouvání ve volbách 2016: Jak rasové a přistěhovalecké postoje, ne ekonomika, vysvětlují posuny v bílém hlasováním) připravované pro publikování v Public Opinion Quarterly však na základě výzkumu změn volebních preferencí voličů v letech 2012 a 2016, že mnohem důležitějším důvodem k přestupu k jinému prezidentskému kandidátovi byla otázka rasy a imigrace.   

Rasa a migrace jako dominantní téma dnešní americké politiky

Autoři studie poukazují na zcela ojedinělou skutečnost vysoké mobilizace bílého pracujícího voliče v prezidentských volbách 2016. Tento segment voličstva byl oběma majoritními americkými stranami, Republikány i Demokraty, dlouhodobě opomíjen. Demokraté se spíše soustředili na získání afro-amerického obyvatelstva a amerických Latinoameričanů, zatímco Republikáni zůstávali přes veškeré své pokusy dosáhnout bílé pracující třídy takřka výlučně spojováni s bílou, bohatou elitou. V důsledku toho se bílí pracující muži (i ženy) cítili být odcizeni od politiky a dívali se na ní s velkou nedůvěrou.

Významnou roli v jejich skeptickém postoji hráli i ekonomické faktory. Vlivem globalizace se začali s přicházejícími migranty prát o pracovní místa, která navíc postupně ubývala, jak americké firmy přesunovaly výrobu jinam. Vyvrcholením tohoto pro bílé pracující muže byla ekonomická krize z roku 2008. Podle obvyklého vysvětlení její dopady ovlivnily i volby 2016 a byly důvodem, proč byl zvolen Trump.

Ačkoliv autoři studie přiznávají, že ekonomické ukazatele mají svoji relevanci, co se týče důvodů proč lidé volili Trumpa, jejich výzkum ukázal, že mají jen zanedbatelný význam co se týče celkových důvodů, proč bývalí voliči Obamy z řad bílé pracující třídy dali hlas Trumpovi.

Podle výsledků studie mnohem důležitějším než faktorem se v politickém rozhodování voličů v prezidentských volbách 2016 ukázala být rasová otázka a postoj k imigraci. Výzkumníci zjistili, že bílí pracující, kteří předtím volili Obamu či patřili k nezávislým stranám přecházeli Trumpovi a Republikánům, pokud zastávali konzervativně rasové či protiimigrační postoje. Naopak ti, co vykazovali více umírněnější názory v těchto otázkách, přestupovali k Clintonové a Demokratům.

Podle Vox konzervativnější, protiigrantští voliči mohli v letech 2008 a 2012 cíleně přehlédnout rasový původ Obamy z toho důvodu, že je zajímaly v té době důležitější problémy jako vyřešení ekonomické krize či války v Iráku. V roce 2016 však se politická krajina změnila. Obamovo druhé období bylo ve znamení vzrůstající pozornosti věnované rasovým otázkám, zvláště v kontextu násilí a perzekuce černošské komunity.

Rasa se postupně začala stávat dominantním tématem politického diskurzu a centrálním bodem, kolem které se politické strany začaly orientovat. Prezidentské volby 2016 tento dlouhodobý proces jen dovršily. Jak trefně poznamenává Vox, oba prezidentští kandidáti je v podstatě proměnili v referendum o amerických rasových vztazích. Toto referendum vyhrál Trump, výsledky nastávajících průběžných voleb (middle term election) ukáží, zda-li Američané s jeho rasovou politikou souhlasí. Jisté je, že i ty budou ve znamení odlišných pozic obou politických stran k otázkám rasy a imigrace.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Barack Obama Hillary Clintonová Volby 2016 USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 11 hodinami

před 17 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy