O co jde v amerických volbách do Kongresu a čím jsou tak revoluční? „Referendum o Trumpovi“ přitahuje nebývalou pozornost

Washongton - Američané dnes volí v tzv. průběžných volbách (midterm elections) do obou komor Kongresu. Ač se jim většinou věnuje menší mediální pozornost než srozumitelnějším a čtenářsky vděčnějším prezidentským volbám a chodí k nim i méně Američanů. Dnešní volby jsou však pro americké voliče neobyčejně atraktivním, především proto, že jsou v mnoha oblastech zcela jiné než ty předchozí.

Midterms (jedná se o poměrně obtížně přeložitelné slovo – kromě průběžných se o nich někdy hovoří též jako o doplňujících volbách) se odehrávají každé dva roky v polovině funkčního období hlavy státu. Lze je tedy do značné míry zjednodušeně považovat za „referendum o prezidentovi“ neboť většinou voliči během nich vystavují prezidentovi a jeho straně účet za jejich působení. A jen málokdy to je pro prezidenta potěšující zpráva. Od roku 1945 vždy prezidentova strana utrpěla porážku. Podle výzkumné agentury Gallup v průměru ztrácí prezidentská strana 25 křesel

Zažil to na vlastní kůži i předchůdce Donalda Trumpa v úřadě, Barack Obama, za jehož vlády Republikáni získali většinu v Sněmovně Reprezentantů i v Senátu a tím mu významně zkomplikovaly jeho vládu. Nyní se očekává, že Trumpa bude čekat podobná situace s Demokraty. Podle prognóz mohou získat většinu ve Sněmovně reprezentantů. Potřebují k tomu jen 23 křesel.

Jiná situace vládne v Senátu. Republikáni v něm drží jen 51 křesel ze 100. Nicméně, ve volbách se hraje jen o 36 z nich. Z toho 23 drží Demokraté. Aby získali převahu nad Republikány, museli by je všechny udržet a ještě dvě křesla vybojovat od Republikánů. Mnozí demokratičtí senátoři navíc usilují o znovuzvolení ve státech, kde během prezidentských voleb poměrně s přehledem vyhrál Trump.

V 39 státech se volí i noví guvernéři. Jedná se o neméně důležité volby, které mohou výrazně zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2020. Guvernéři totiž mají velké slovo v přepisování volebních okrsků tak, aby to mohlo napomoci jejich straně. Tato taktika tzv. gerrymanderingu pomohla Republikánům od roku 2010 ovládat Kongres a Demokraté by to rádi změnili.

Americký deník USA Today upozorňuje, že sice Republikáni mívají v průběžných volbách větší procenta zúčastněných voličů, podle webu FiveThirtyEight zaměřujícího se na průzkum veřejného mínění, jejich výhoda se však poněkud ztrácí, pokud jsou v Bílém domě. Jak však upozorňuje server Vox, mají na své straně velkou výhodu v podobě bílých konzervativních evangelíků, kteří vykazují velkou voličskou disciplínu.

Modrá vlna

Demokraté díky značné nespokojenosti s osobou prezidenta Trumpa v těchto volbách dokázali zmobilizovat různé skupiny, které sice nevolí přímo Republikány, nemívají ale příliš velký zájem o průběžné volby. Zatímco Republikáni se spoléhají na jmenované disciplinované starší bílé mužské voliče, Demokraté doufají, že jim hlasy hodí davy mladých, Latinoameričanů a Afroameričanů a žen.  

Mileniálové a generace X nyní už počtem převyšují starší generace. Většina z nich by podle průzkumů dala hlas Demokratům. Nicméně, jedná se o skupinu, která má poměrně nízkou volební účast. V průběžných volbách z roku 2014 mladí představovali 53% oprávněných voličů, nakonec dali ale o 21 miliónů hlasů méně než starší voliči.

Demokraté taktéž velmi sázejí na Afromaeričany a Latinoameričany, kteří pomohli k vítězství Baracku Obamovi a jejichž absence většího entuzianismu pro Hilary Clintonovou pomohla k vítězství Trumpovi. Totéž platí pro ženy, které by mohly představovat hlavní sílu měnící výsledek voleb. Komentátoři si všímají neobvykle vysokého počtu ženských kandidátek do Kongresu – 237 do Sněmovny reprezentantů (z toho 183 za Demokraty) a 23 do Senátu (z toho 15 za Demokraty). Důvodem je nepochybně Trump, považovaný mnohými Američankami za nechutného sexistu.

Demokratická mobilizace těchto skupin se jim může ale i v určitém výhledu vymstít. Některé ze současných hvězd Demokratické strany jako např. 28letá kandidátka do Kongresu portorikánského původu, Alexandria Ocasio-Cortezová, vykazují na stranické poměry – a na politické poměry v USA obecně – silné levicové tendence, které mohou odstrašit některé umírněnější tradiční voliče Demokratů a naopak ještě posílit podezřívavost Republikánských voličů a přinutit jej k větší aktivitě.

Ačkoliv se v souvislosti s dnešními volbami v kontextu větší volební účasti mladých, příslušníků minorit a žen hovoří o tzv. „modré vlně“, i Republikáni jsou schopní aktivovat svou „rudou vlnu“. Podle komentátorů velkou roli na tomto vzestupu Republikánských voličů má kauza Trumpova kandidáta na místo soudce Nejvyššího soudu, Bretta Kavanaugha, obviněného z sexuálního násilí. Jak upozorňuje Vox, zvláště bílí evangelíci jej chápou pro jeho konzervativní názory např. v otázce potratů jako „svého člověka“ a jsou ochotni jeho podržení ze strany Republikánů „splatit“ v dnešních volbách.

Republikáni též mohou získávat hlasy na skutečnosti, že americká ekonomika je po dlouhé době v příznivé kondici a že Trump se poměrně radikálně vymezil proti karavaně migrantů mířících do USA ze zemí Střední Ameriky. Výsledky voleb tak mohou být navzdory všem prognózám – které po Brexitu a právě vítězství Trumpa utrpěly velkou ránu ohledně své věrohodnosti – velmi jiné, než se očekává. Co je však jisté, že tyto volby jako ty prezidentské nepřispějí k sjednocení USA, ale naopak jen prohlubují stále větší příkop mezi oběma stranami amerického politického života.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby 2018 Kongres USA Senát USA Sněmovna reprezentantů kongresu USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy