To bylo křiku. Proč Trump přestal strašit karavanou migrantů?

Okolo 1500 středoamerických migrantů dorazilo do mexického města Tijuana na hranicích s USA. Jedná se o předvoj asi 6000 karavany migrantů. Mluvčí Special Purpose Marine Ground- Air Taskforce 7 pověřené ochranou hranic, kapitán Guster Cunningham III, řekl agentuře Reuters, že je armáda nepovažuje za nebezpečí.

„Nepovažuji je za vojenského nepřítele, ani armáda Spojených států, která tuto práci vykonává. Jsou to prostě migranti v karavaně pohybující se směrem ke Spojeným státům, kteří hledají lepší způsob života a azyl, uvedl Cunningham III. „Armáda je nepovažuje za nepřítele v jakémkoliv způsobu, tvaru či formě.“

Jeho slova jsou v jistém rozporu s převažujícím Trumpovým slovníkem, který se o karavaně migrantů vyjadřuje jako o „invazní síle.“ Trump z toho důvodu nechal na hranice s Mexikem poslat vojáky, kterých je zde nyní okolo 5800. Pentagon uvedl, že jejich účelem není jakákoliv interakce s migranty. Podle amerických zákonů nemůže armáda zadržet žádné civilisty a to ani nelegální migranty. Armáda tak se soustředí na stavění bariér a pomoc pohraniční stráži.

Proč Trump přestal mluvit o karavaně?

Trump dlouhodobě označuje karavanu migrantů za bezpečností hrozbu. Právě jeho slova k ní obrátily pozornost médií. Podle řady komentátorů se Trump cíleně zveličoval údajnou nebezpečnost karavany, která dle ně má skrývat extremisty, aby pomohl Republikánům dosáhnout lepšího výsledku v proběhlých volbách do Kongresu.

Podle televize CTV se pozornost Trumpa a s ním spojených médií po parlamentních volbách obránila k jiným tématům, jakmile bylo téma karavany migrantů využito. Ta byla užitečným nástrojem v volbách, tvrdí oslovení poradci z Bílého domu, kteří si nepřáli být jmenováni.  

Podle serveru Daily Beast to však platí o Trumpovi a např. konspiračnímu serveru Infowars. Trumpova oblíbená stanice Fox News, prezentující převážně republikánský pohled na řadu politických a kulturních událostí v USA, se tématu stále věnuje.

Stejně tak i zpravodajský web Breibart, založený bývalým Trumpovým poradcem Stephenem Bannonem a spojovaný s krajní pravicí a konspiračními teoriemi, se tématu dále věnuje. V jeho posledním článku server tvrdí, že se někteří migranti měli přiznat, že nehledají azyl, ale pouze práci a že to jsou bývalý kriminálníci.  

Marc Lotter, člen poradního výboru Trumpovy prezidentské kampaně na rok 2020 a bývalý tiskový sekretář viceprezidenta Mika Pence, potvrdil serveru Daily Beast, že Trump o záležitosti karavany migrantů mluví mnohonásobně méně než před a během voleb, dle něj je to však zcela pochopitelný jev vzhledem k časté fluktuaci zpráv. Tvrdí, že se tomu Bílý dům stále věnuje, ačkoliv ne tak zřetelně.

Jeho slova potvrzuje Hogan Gidley, zástupce tiskového tajemníka Bílého domu, podle něhož „ adresování této nebezpečné situace zůstává vrchní prioritou napříč Administrativou.“ Gidley zkritizoval zavedená média z toho, že věnovala celé měsíce bagatelizaci  „hrozbě naší suverenitě, bezpečnosti a celého imigračnímu systému“, kterou má karavana představovat.

Migranti jsou už na hranicích USA

Karavana je z velké části tvořena lidmi z Hondurasu, kteří odtamtud prchají před násilím a chudobou. New York Times upozorňují, že okolo 80 migrantů jsou příslušníci sexuálních menšin, tj. lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender jedinci. Tito lidé hledají v USA politickou ochranu.

Příchod migrantů se neobešel v Tijuaně bez problémů. Město nemá dostatek přístřešků, aby bylo schopné migranty ubytovat, zvláště pokud dorazí zbytek karavany. Už nyní je rychle vytvořené stanové městečko na pokraji jeho kapacity. Město proto muselo utvořit další přístřešky v kostelech a dalších místech.

Většina migrantů nicméně odmítla nabídku radnice na jejich převoz do sportovního centra, kde bylo zřízeno dočasné přístřeší. Migranti tvrdí, že se bojí žít v přístřešcích za zavřenými dveřmi a kontrolováni migrační policí a raději spí venku v parcích a na pláži.

Přítomnost migrantů ve městě vytváří značné napětí. Podle deníku Jornada se ve středu s nimi střela skupina místních obyvatel, zahrnující i členy místní domobrany. Požadovala odchod migrantů. Policie a nevládní organizace nakonec celou situaci uklidnily.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) migrace karavany migrantů FOX NEWS Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy