Rakev s pozůstatky Bushe staršího je ve Washingtonu. Trump půjčil letadlo

Prezidentský speciál dnes z texaského Houstonu přepravil rakev s pozůstatky někdejšího prezidenta George Bushe starší na Andrewsovu leteckou základnu nedaleko Washingtonu. Od dnešního dne do středy, kdy bude v americké metropoli státní pohřeb, bude rakev vystavena v rotundě washingtonského Kapitolu, tedy sídle Kongresu Spojených států. Bush zemřel v pátek ve věku 94 let.

Bushovo tělo dnes nejprve převezla smuteční kolona z houstonského pohřebního ústavu na Ellingtonovo letiště, kde se za přítomnosti exprezidentových potomků včetně jeho syna George mladšího, rovněž někdejšího prezidenta, konala krátká pietní ceremonie. Té se zúčastnila asi stovka pozvaných hostů. Následně čestná stráž naložila rakev na palubu letounu, který poté i s Bushovou rodinou odletěl na Andrewsovu základnu, kde přistál po zhruba třiapůlhodinovém letu odpoledne místního času (krátce před 21:30 SEČ).

Na palubě letounu byl i Bushův labrador Sully. Ten někdejšímu prezidentovi, který byl poslední roky odkázán na kolečkové křeslo, od letošního roku pomáhal jako asistenční pes. Ve službě bude pokračovat, bude pomáhat zraněným vojákům.

Na poslední Bushovu cestu do Washingtonu poskytl současný šéf Bílého domu Donald Trump své prezidentské letadlo. To, pokud je na palubě úřadující hlava Spojených států, nese volací znak Air Force One. Nynější let byl označen Special Air Mission 41 (Zvláštní letecká mise 41), což odkazuje na fakt, že Bush starší byl 41. americkým prezidentem.

Letadlo se zesnulým exprezidentem na přistávací ploše přivítali nastoupení námořníci a příslušníci letectva. AP napsala, že námořníci byli povoláni z letadlové lodě USS George H. W. Bush, která nese exprezidentovo jméno.

Po příletu se na základně konala pietní ceremonie, další je pak plánována v rotundě Kapitolu. Zde bude rakev zahalená americkou vlajkou vystavena od dnešního pozdního odpoledne místního času (23:00 SEČ) do středečního dopoledne (16:00 SEČ).

Ve středu, kdy USA uctí Bushovu památku státním smutkem, se ve washingtonské Národní katedrále uskuteční státní pohřeb, po kterém bude rakev letecky přepravena zpět do Houstonu. Státního pohřbu se zúčastní i Trump, který měl s Bushovou rodinou napjaté vztahy.

Ještě ve středu bude rakev vystavena v houstonském episkopálním kostele svatého Martina, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad. Následně bude rakev přepravena vlakem z Houstonu do College Station, kde jsou v kampusu vysoké školy A&M University na pozemku Bushovy knihovny pohřbeny exprezidentova letos zesnulá manželka Barbara a dcera Robin, která zemřela v dětském věku v roce 1953. Po obřadu, který je plánován na čtvrteční odpoledne místního času (23:15 SEČ) bude Bush uložen po jejich boku.

Smuteční soupravu z Houstonu povede lokomotiva s číslem 4141, kterou společnost Union Pacific zařadila v říjnu 2005 do služby na počest Bushe staršího. Lokomotiva vzdává hold 41. prezidentovi USA nejen svým číslem, ale také barevným vyvedením, které je bílomodré.

Související

Boris Jelcin a George H. W. Bush v Bílém domě. Komentář

30 let od START II. Pokus o hlubší spolupráci USA a Ruska zkrachoval, Kreml dál rachotí jadernými zbraněmi

Mělo se jednat o další milník na cestě k bezpečnějšímu světu a ukázku spolupráce někdejších studenoválečných supervelmocí. Před 30 lety, 3. ledna 1993, podepsali prezidenti Spojených států George H. W. Bush a Ruska Boris Jelcin smlouvu START II, která dále výrazně omezovala strategické jaderné arzenály obou zemí. Následující vývoj však zamezil jejímu uvedení do praxe a učinil z ní jeden ze symbolů pozvolného krachu pokusů budovat korektní vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

Více souvisejících

George H. W. Bush (sr.) Washington, D.C., USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy