ŽIVĚ: Amerika se loučí s exprezidentem Bushem, přijel i Donald Trump

Američané se dnes v rotundě Kapitolu, sídle Kongresu Spojených států, loučí s prezidentem Georgem Bushem starším, který zemřel v pátek ve věku 94 let. Uctít památku 41. prezidenta USA přišli už v pondělí do rotundy také současný americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií a republikánští i demokratičtí kongresmani. Dnes přicházeli k rakvi se zesnulým exprezidentem státní úředníci či důstojníci americké armády.

Poctu politikovi, který ukončil studenou válku, dnes přišli vzdát i současná ředitelka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová a bývalí šéfové CIA John Brennan a George Tenet. Bush byl jediným ředitelem této tajné služby, který se po letech stal prezidentem USA. U jeho rakve dnes zasalutoval i Colin Powell, který byl za Bushovy vlády (1989-1993) šéfem amerického sboru náčelníků štábů a za vlády Bushova syna (2001-2009) ministrem zahraničí.

Do velkého mramorového sálu, kde byly v minulosti k poslednímu rozloučení vystaveny i rakve s dřívějšími americkými prezidenty, dnes přivedli i labradora Sullyho. Ten Bushovi staršímu, odkázanému poslední roky života na kolečkové křeslo, od letoška pomáhal jako asistenční pes.

Už v pondělí vzdali poctu v rotundě Kapitolu bok po boku republikánští a demokratičtí kongresmani, kteří na chvíli odložili své nesmiřitelné politické spory, uvedla CNN. Společně uctili Bushovu památku v kruhu kolem rakve například šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell a šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer a o několik minut později i lídři těchto stran ve Sněmovně USA Paul Ryan a Nancy Pelosiová.

Rakev zahalenou do americké vlajky v pondělí po schodech k rotundě vynesla čestná stráž. Na místě čekal Bushův syn s manželkou. Asi o tři hodiny později na místo přijel současný americký prezident s první dámou. Trump u rakve dlouze zasalutoval a Melania si položila ruku na srdce.

V rotundě Kapitolu bude rakev s exprezidentem vystavena do středy, na kdy Trump vyhlásil státní smutek a kdy se uskuteční ve washingtonské Národní katedrále státní pohřeb. Zúčastní se ho mimo jiné současný prezident Trump s manželkou či exprezident Bill Clinton s chotí. Dnes bylo oznámeno, že dorazí britský princ Charles.

Ve středu bude tělo Bushe staršího letecky přepraveno zpět do Houstonu, kde v pátek zemřel. Tam bude rakev vystavena v episkopálním kostele svatého Martina. Ve čtvrtek bude rakev přepravena vlakem z Houstonu do College Station. V tomto městě jsou v kampusu Texaské A&M univerzity na pozemku Bushovy knihovny pohřbeny exprezidentova manželka Barbara, která zemřela letos v dubnu, a jejich dcera Robin, která zemřela jako tříletá v roce 1953 na leukemii. Po obřadu plánovaném na čtvrteční odpoledne místního času (před půlnocí SEČ) bude Bush uložen po jejich boku.

Související

Boris Jelcin a George H. W. Bush v Bílém domě. Komentář

30 let od START II. Pokus o hlubší spolupráci USA a Ruska zkrachoval, Kreml dál rachotí jadernými zbraněmi

Mělo se jednat o další milník na cestě k bezpečnějšímu světu a ukázku spolupráce někdejších studenoválečných supervelmocí. Před 30 lety, 3. ledna 1993, podepsali prezidenti Spojených států George H. W. Bush a Ruska Boris Jelcin smlouvu START II, která dále výrazně omezovala strategické jaderné arzenály obou zemí. Následující vývoj však zamezil jejímu uvedení do praxe a učinil z ní jeden ze symbolů pozvolného krachu pokusů budovat korektní vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

Více souvisejících

George H. W. Bush (sr.) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy