Vyšetřování ruského vlivu? Cílilo na čtyři Američany

Vyšetřování FBI týkající se možných ruských vazeb na kampaň prezidenta Donalda Trumpa před volbami roku 2016 se zpočátku zaměřovalo na čtyři Američany. Před kontrolním a justičním výborem Sněmovny reprezentantů to podle agentury AP v pátek za zavřenými dveřmi prohlásil bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Ve výpovědi, která byla zveřejněna v sobotu večer, jména zmíněných čtyř osob nesdělil. Uvedl ale, že Trump mezi nimi nebyl.

Comey v pátek předstoupil před kontrolní výbor a také justiční výbor Sněmovny reprezentantů, aby vypovídal o vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016 a také o objasňování kauzy soukromého e-mailu někdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Z jednání, které trvalo téměř sedm hodin, byla vyloučena veřejnost. Přepis Comeyho výpovědi čítá 235 stran.

Vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb nyní vede zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller a Comey se při své páteční výpovědi převážně vyhýbal otázkám, které jsou s tímto vyšetřováním spojeny. Neodpověděl ani na to, zda podle jeho názoru Trump bránil výkonu spravedlnosti, když ho z čela FBI v květnu 2017 odvolal.

Při popisu počátků vyšetřování možných vazeb Trumpovy kampaně na Rusko Comey zopakoval, že nebylo iniciováno opozičními demokraty, ale kontakty bývalého člena Trumpova volebního týmu, právníka George Papadopoulose se zahraničním profesorem, který měl mít informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Papadopoulos tyto kontakty při výslechu vedeném FBI již dříve přiznal.

Vyšetřování bylo zahájeno v reakci na "informaci, kterou jsme dostali o rozhovoru Trumpova poradce pro zahraniční politiku s určitou osobou v Londýně o ukradených e-mailech, které měli Rusové a které mohly poškodit Hillary Clintonovou", prohlásil Comey.

Papadopoulos je považován za ústřední postavu vyšetřování vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016 - byl prvním, kdo přistoupil na spolupráci s FBI, a také prvním, kdo si vyslechl rozsudek. Ke krátkému trestu vězení byl odsouzen za lhaní vyšetřovatelům. V pátek byl z věznice propuštěn.

Comey rovněž řekl, že bývalý demokratický prezident Barack Obama nikdy po FBI nežádal, aby Trumpovu kampaň sledoval či infiltroval. Podle Comeyho výpovědi v době, kdy byl odvolán z funkce, Federální úřad pro vyšetřování ještě nedospěl k závěru, zda Trumpova kampaň spolupracovala s Ruskem s cílem ovlivnit volby. Šéf Bílého domu vyšetřování označuje za hon na čarodějnice a vazbu na Rusy popírá.

James Comey má před Sněmovnu reprezentantů předstoupit ještě jednou, a sice 17. prosince. Někdejší šéf FBI trval na veřejných vystoupeních, což zdůvodňoval obavou z možného překroucení jeho slov tím, že mohou být účelově zveřejněny jen části jeho odpovědí. Výbory ale veřejné vystoupení odmítly, proto se Comey obrátil na federální soud, aby jeho předvolání do Kongresu zrušil. Nakonec se ale s výbory dohodl, že bude moci zveřejnit celou svou výpověď. To se také stalo.

Po skončení dlouhé páteční výpovědi Comey prohlásil, že celá záležitost je "zoufalým pokusem najít něco, co by se dalo použít k útoku na instituce, které vyšetřují prezidenta".

Související

Více souvisejících

Donald Trump James Comey (FBI) FBI Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy