Hrozí nová ekonomická krize? Nositel Nobelovy ceny má jasno

Před dvěma lety, v šoku ze zvolení Donalda Trumpa, finanční trhy nakrátko zpanikařily, ale rychle se zotavily, připomíná profesor z prestižní Princetonské univerzity Paul Krugman. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii v komentáři pro server New York Times soudí, že šlo o důsledek přesvědčení, že Trumpova emoční i intelektuální nezpůsobilost pro výkon prezidentské funkce nebude podstatná a nový prezident navzdory své populistické rétorice, kolísavosti a neznalosti bude vládnout plutokraticky, přičemž moudří v jeho okolí mu zabrání v hloupých akcích.

Nestálý vzpurný nevzdělanec

Investoři se domnívali, že zvítězili, protože Trump navzdory své rétorice nebude skutečným hybatelem politiky a navíc klesnou daně pro korporace a bohaté, míní Krugman. Dodává, že nyní si však lidé uvědomují, že nic takového nenastalo a v Oválné pracovně ve skutečnosti sedí nestálý vzpurný nevzdělanec, který činí bláznivé věci.

"Aby bylo jasno, voličům je už nějaký čas zřejmé, že vláda špatného muže je špatnou vládou," pokračuje ekonom. Jako důkaz zmiňuje historické zisky Demokratické strany v posledních volbách do Kongresu a tvrdí, že spokojení nejsou ani bohatí, kterým plynou z Trumpových opatření největší výhody, a podle posledních průzkumů se od prezidenta ostře odklánějí i milionáři, včetně těch z řad republikánů.

Trhy se až do nedávna ovšem chovaly jinak, poukazuje odborník. Konstatuje, že prezidentovu nezpůsobilost investoři postřehli teprve před třemi týdny, přičemž jako první vyplynula skutečnost, že Trumpem vysoce vychvalovaná dohoda s Čínou je pouze jeho iluzí.

Následoval Trumpův televizní zkrat při debatě s demokraty Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, unáhlené rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie, rozchod s ministrem obrany Jimem Mattisem a hrozba rozpočtového provizoria v důsledku neochoty Kongresu podpořit Trumpův "budovatelský komplex" a schválit finance na zbytečnou pohraniční zeď, rekapituluje profesor. Doplňuje, že nyní chce prezident odvolat předsedu americké centrální banky, FEDu.

"Ó, a mimochodem jsme se dozvěděli, že Trump se podílel na hrubém bránění spravedlnosti, vytvářel nátlak na svého prozatímního ministra spravedlnosti ohledně Muellerova vyšetřování, jak se počet usvědčení, přiznání a vynucených rezignací hromadí," píše Krugman. V rámci hry na ďáblova obhájce pak pokládá otázku, zda Trumpův chaos nějak ovlivňuje ekonomiku či finanční trhy.

Trumpovy kroky nejsou důležité

Na první pohled to není zřejmé, připouští expert. Vysvětluje, že vyjma možné obchodní války zatím neměl žádný z Trumpových zuřivých výlevů přímý dopad na hospodářství a i případné rozpočtové provizorium by obecné výdaje omezilo jen skromně. Dokonce ani obchodní válka nemusí přinést velké škody, pokud bude zaměřená především na Čínu, která není klíčovým americkým obchodním partnerem, míní nositel Nobelovy ceny.

Skutečným ekonomickým rizikem byla možnost, že Trump rozpustí Severoamerickou dohodu o volném obchodu, jelikož američtí výrobci jsou hluboce provázaní s těmi kanadskými a mexickými a efekt by byl vysoce škodlivý, uvádí Krugman. Připomíná, že Trump ovšem uspokojila pouhá změna názvu dohody, díky čemuž zůstala její celkovou strukturu v zásadě stejná a momentálně není zřejmě ve velkém ohrožení.

"Proč tedy investoři zdánlivě opouštějí svůj postoj 'co bych se strachoval'?" táže se profesor. Odpovídá, že nejde ani tak o to, co Trump dělá, ale co by mohl v učinit v budoucnu, respektive v čem by mohl zůstat pasivní.

Ve skutečnosti činy amerického prezidenta pro ekonomiky mnoho neznamenají, konstatuje odborník. Poukazuje, že krátkodobé řízení ekonomiky připadá FEDu a Bílý dům zasahuje jen ve chvíli, kdy dojde k něčemu skutečně špatnému, jako například v letech 2008 a 2009, kdy představitelé Bushovy a Obamovy administrativy kompetentně a rozumně reagovali na finanční krizi.

Naneštěstí neexistuje důvod přepokládat, že by k podobně kompetentnímu zásahu v případě špatného vývoje došlo i nyní, varuje ekonom. Připomíná, jak trumpisté reagovali na propad akcií, který je stále běžným výkyvem - prezident, jež si přičítal k dobru, když trhy rostly, nyní zuří, plísní a útočí na ředitele FEDu, zatímco vládní představitelé bez jakýchkoliv důkazů nadále opakují, jakým vítězstvím byly loňské daňové škrty, a vydávají bizarní ujištění o zdraví amerických bank, o němž nikdo nepochybuje.

"Nyní si představte, jak by si administrativa v tomto složení vedla při skutečném ekonomickém propadu, bez ohledu na jeho zdroj," pokračuje odborník. Ptá se, zda by Trump hledal řešení, nebo spíše odmítal převzít zodpovědnost a pouze obviňoval jiné, zda by americký ministr financí a hlavní ekonomičtí poradci chladně analyzovali problém a formulovali protiakci, nebo pouze přitakávali šéfovi Bílého domu a popírali, že se cokoliv děje.     

Krugman má jasno v tom, že momentálně se neřítíme do žádné zřejmé krize, pouze zpomaluje růst, což se běžně stává. Dodává, že za této situace tvoří tým lidí, kteří mají situaci řešit, partička, která nedokáže uvažovat jasně.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Paul Krugman (ekonom) Ekonomická krize Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy