Další studená válka je na spadnutí? Vidina střetu s Čínou některé Američany láká

Je studená válka mezi USA a Čínou časem nevyhnutelná? Takovou otázku si položil analytik Simon Lester z časopisu National Interest. Ač po ní prý mnozí Američané tajně touží, její vypuknutí se spíš nepředpokládá.

Krátce po teroristických útocích 11. září, nařkla Bushova administrativa režim iráckého diktátora Saddáma Husajna z podílu na pádu „dvojčat“a vyhlásila mu válku. Válku, která byla jen stěží nevyhnutelná, ale Bush, vyzbrojen slovy o zbraních hromadného ničení, si jí přece dokázal prosadit.

Dnes jsou podobnou výzvou třaskavé americko-čínské vztahy. Trump a spol. se v posledních měsících obklopili módními slovy. Vztahy USA a Číny tak prý mohou podstoupit „vědomé odpojení“. Co si pod tím představit? Lester tvrdí, že novou studenou válku. Nikoliv tu opravdovou, ale ekonomickou.

Lester konstatuje, že tenhle názor na vztahy s Čínou už možná ve Washingtonu zakořenil. Američany láká vidina přehledného jednoduchého konfliktu, souboje dobra se zlem, jakým byla studená válka. Mnoho lidí ve Státech tak neustále hledá mocného protivníka, s nímž by se USA utkaly o převahu ve dnešním světě.

Chvíli se zdálo, že pomyslným soupeřem se stane radikální islám. Hrozba ovládnutí světa islamisty se však ukázala jako marginální. Nového rivala tak přinesl ekonomický boom, který z Číny udělal existenční hrozbu. Její obří ekonomika a armáda je pro ty, kteří takový konflikt vyhlíží, dostatečným varováním.

Reminiscencí na studenou válku je i fakt, že Čína je rovněž represivním autoritářským režimem, který vyhledává různá konfliktní místa, ať už reálná (Jihočínské moře) nebo virtuální (hackeři). Někteří Američané se dokonce domnívají, že Čína chce nastolit světový politický a ekonomický řád, který zlikviduje liberalismus.

Ačkoliv by se na obou stranách našli lidé, kteří by případný konflikt přivítali, není podle Lestera o co stát. Velmoci spolu přece nemusí na všem souhlasit, spory může řešit citlivá politika založená na vzájemném porozumění.

Američanům by se rovněž vyplatila menší lekce z historie. Čína si během posledních sta let prožila řadu zahraničních ekonomických útoků, i proto americké sankce nemají očekávaný účinek. Donald Trump od nich přesto nehodlá ustoupit a nabádá své spojence k bojkotu čínských výrobků.

To však může vést ke scénáři, kdy nakonec vzniknou dvě sféry vlivu. V jedné se sdruží Američané se svými spojenci, v druhé pak Čína a její přátelé. V takovou chvíli nebudeme daleko od vypuknutí nové studené války. Jenom diskuze o ní je však nebezpečná, podle Lestera by USA měly cestu k ní co nejrychleji opustit.

Související

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Čína studená válka válka Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 24 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy