Popularita letecké dopravy stoupá. Pro planetu je to zhoubné, děsí se vědci

Objem letecké dopravy ve světě stoupá a s tím je spojen i nárůst emisí skleníkových plynů. Podle odborníků se přitom lidstvo nachází ve zlomovém bodě, kdy je stále ještě možné omezit dopady globálního oteplování.

V minulém roce letecká doprava globálně přepravila 4,3 miliardy pasažérů, o 38 milionů osob více, než v roce 2017. Podle zpravodajského serveru Vox.com je tento druh dopravy zodpovědný za 2 % emisí skleníkových plynů, které lidstvo vyprodukuje. Každý rok přitom procenta narůstají. Mezinárodní civilní letecká asociace odhaduje, že do roku 2020 stoupne objem oproti roku 2007 o 70 %, do poloviny století pak bude objem emisí CO2 sedminásobně vyšší.

Vědci přitom odhadují, že musíme dnešní stav snížit na polovinu, abychom globální oteplování v tomto století omezili na hodnotu 1,5 stupňů Celsia. Na rozdíl o automobilové dopravy, kde se stále více prosazují technologie, které snižují spotřebu paliva i množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého, je v případě leteckého průmyslu tento trend mnohem slabší.

Letadla navíc do atmosféry vypouštějí i další látky, jako jsou oxidy dusíku nebo sulfáty, které mají vliv na oteplování planety. Velká část emisí přitom připadá na start letadla, kdy je nutno vystoupat do dostatečné letové hladiny. Proto i krátké lety vypouštějí značné množství CO2.

Prozatím neexistuje technologicky a zároveň ekonomicky výhodná alternativa, která by mohla klasické motory na letecké palivo nahradit. Existují sice náznaky, že by v budoucnu mohla být využívána elektrická letadla nebo motory poháněné vodíkem, to je však zatím hudba vzdálené budoucnosti.

Výrobci jako Boeing nebo Airbus nicméně přicházejí s návrhy nových modelů křídel, které by mohly snížit spotřebu paliva. Americká armáda zase ve spolupráci s ministerstvem pro energetiku zkoumá možnost využití biopaliv.

Právě americké letecké společnosti jsou podle serveru Vox v porovnání s jinými dopravci většími znečišťovateli. I díky nim jsou ve Spojených státech emise skleníkových plynů na vzestupu. V minulém roce, po několika letech, kdy docházelo k poklesu, narostl jejich objem o 3,4 %. Zjistila to studie americké analytické společnosti Rhodium Group.

Studie také prokázala, že zatímco osobní automobilová doprava v USA v celkových číslech rostla, spotřeba nafty využité motoristy se snižovala. Naopak letecká a nákladní automobilová doprava zvýšila poptávku po naftě a leteckém palivu o 3 %.

Související

Více souvisejících

letectví USA (Spojené státy americké) Ekologie letadla, letectví globální oteplování emise životní prostředí

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy