Hypersonické zbraně děsí Pentagon. USA chtějí kontrovat novým systémem

Američané reagují na rostoucí hrozbu hypersonických zbraní. Systémy, které vyvíjí Čína, Rusko ale i Spojené státy, jsou teoreticky schopné překonat jakoukoliv dnešní ochranu. Proto Pentagon usiluje o získání nového prostředku, který by je dokázal zneškodnit.

Vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem pokročilých zbraňových technologií pro americkou armádu, začala přípravy na projektu Glide Breaker. Tento interceptor by měl být schopný zachytit a zničit nepřátelské hypersonické kluzáky.

Tyto zbraně by měly být do atmosféry vyneseny na těle balistických raket. Následně by se oddělily a extrémně vysokou rychlostí začaly klouzat k zemi. Přitom by mohly nést například jadernou hlavici a v průběh letu by, na rozdíl od balistických raket, mohly snáze manévrovat.

Příkladem takové zbraně nové generace má být třeba ruská Avangard, kterou se pyšnil prezident Vladimír Putin. Je dobré zdůraznit, že zatím vůbec není jisté, zda jsou takové zbraně schopné operačního nasazení. Jejich vývoj je velmi náročný a drahý, v blízké budoucnosti tak pravděpodobně v teoretickém konfliktu nebudou hrát zásadní roli.

V případě úspěšného nasazení by nicméně měly být schopné vyhnout se téměř veškeré dnes dostupné protiraketové obraně. Proto DARPA usiluje o „vyvinutí a vyzkoušení technologie, která je kritická pro opatření interceptoru schopného zasáhnout manévrující hypersonický cíl v horní atmosféře.“ Podle plánu agentury by měla být technologie ozkoušena v roce 2020, tinformuje magazín National Interest.

Zasáhnout hypersonické kluzáky, které jsou někdy také označované jako HGV (Hypersonic Glide Vehicle), bude nicméně nesmírně složité. „Nejzřejmější výzva je pohyblivost HGV, díky níž je velmi obtížné sledovat jejich dráhu a naplánovat sestřelení s využitím dostupných kapacit,“ řekl pro magazín George Nacouzi z RAND Corporation.

„Letová hladina je pro naše současné systémy také velkou výzvou. HGV mohou letět příliš vysoko pro využití endo-atmosferických interpceptorů a příliš nízko, aby byly zachyceny dálkovými radary,“ tvrdí Nacouzi.

Podle Jamese Actona z think tanku Carnegie Endowment for International Peace by hypersonické zbraně mohly být zničeny s využitím některých existujících protiraketových systémů THAAD, má to ale jeden háček. Jejich dosah je značně omezený, neboť jsou určeny k ochraně malého území. Rozšíření na území celých Spojených států by bylo extrémně nákladné.

V rozpočtu pro fiskální rok 2019 DARPA pro projekt Glide Breaker zatím nepožadovala peníze, zmiňovaný termín 2020 se proto zdá značně nereálný. Vzhledem k očekávatelným nákladům je také otázkou, zda se případný vývoj systému vůbec vyplatí.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně USA (Spojené státy americké) Pentagon raketa Avangard DARPA protiraketová obrana protiraketový štít THAAD

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 1 hodinou

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 1 hodinou

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 1 hodinou

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

Rusko tvrdí, že v úterý sestřelilo šest taktických raket ATACMS

Rusko tvrdí, že v úterý sestřelilo šest taktických raket ATACMS, které údajně Ukrajina obdržela od Spojených států. Některé z nich prý byly sestřeleny nad anektovaným Krymským poloostrovem, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy