Pentagon má plán na zastavení severokorejských raket. Předpokládá porušení suverenity země

Ačkoliv americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čon-un spolu budou jednat ve Vietnamu ohledně denuklearizace KLDR, Pentagon stále chystá plány na zastavení balistických raket, které by KLDR mohlo vypustit na Jižní Koreu či další státy. Jedním z plánů je využít neviditelné stíhačky F-35, uvádí agentura Reuters.

Plán předpokládá neustálé kroužení neviditelných stíhaček F-35 v dosahu známých raketových základen v KLDR. Jakmile by KLDR vypustila raketu směrem k USA, rozvinuté senzory F-35 by ji zachytily. Stíhačka by následně vystřelila speciální vzduch-vzduch střelu, která by zničila raketu předtím, než by dosáhla atmosféry.

Pentagon chce testovat tento návrh prvně, protože využívá již existují vojenský hardware a může být tedy připraven k operaci dříve než jiné strategie, navíc za realitně nízkou cenu. Podle armádních představitelů může nicméně test odhalit, že je potřeba jiného nástroje, případně, že role F-35 bude pouze v detekování vypálených raket, nikoliv v jejich sestřelování.

Plánované využití F-35 však musí vyřešit několik podstatných překážek. Hlavním problémem je geografie. Odborníci oslovení Reuters upozorňují, že aby byla F-35 schopná objevit a zároveň zlikvidovat balistickou raketu, musí ji být poměrně blízko. Aby toho docílila, musela by se pohybovat v severokorejském vzdušném prostoru, což však z diplomatického hlediska je velice problematické, protože to narušuje suverenitu země.

Podle bývalého amerického generála Davida Deptula však právě proto Pentagon plánuje využít F-35 a ne jiné stíhačky. Díky své neviditelnosti se mohou dostat blíže raketové základně než ty, které jsou snadněji zachytitelné radary. Prostřednictvím F-35 tedy mohou USA tajně monitorovat raketové základny uvnitř severokorejského vzdušného prostoru.

Jinou strategií je využití dronů s připevněnými lasery, které by sestřelovaly rakety těsně po jejich odpálení, kdy jsou v takzvané startovací fázi (boost phase). Během této části letu je raketa nejvíce zranitelná, letí nejmenší rychlostí, je snadno zjistitelná senzory a neschopná se vyhnout střelám, jak se chystá na opuštění zemské atmosféry.

KLDR během let 2013 až 2017 uskutečnila více než 80 testů 10 různých raket – v průměru 16 testů raket za rok. Jen v roce 2017 provedla 20 testů sedmi typů raket, mimo jiné i dva úspěšné testy dvou odlišných raket dlouhého doletu, které mohou dosáhnout až 13 000 km vzdálené cíle – tedy mohou zasáhnout většinu USA.

Kim Čong-un v dubnu 2018 poměrně nečekaně ohlásil ukončení testů nukleárních a mezikontinentálních balistických raket. Jak však upozorňuje ve svém příspěvku pro blog The Union of Concerned Scientists David Wright, specialista na technické aspekty obranné kontroly a spoluředitel UCS Global Security Program, KLDR neřekla, že skončí s testováním raket středního a krátkého doletu, které mohou dosáhnout Jižní Koreji a Japonska.

Ačkoliv KLDR oficiálně neuskutečnila žádné testy raket během posledních 15 měsíců, svět včetně USA je stále spíše skeptický ohledně upřímnosti režimu. V listopadu 2018 odhalily satelitní snímky 13 tajných raketových základen, které KLDR nepřiznala.    

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Pentagon USA (Spojené státy americké) raketa

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko ještě víc zvýší výrobu zbraní. Kvůli americké podpoře Ukrajiny

Ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zvýšení výroby zbraní s důrazem na urychlení dodávek pro konflikt na Ukrajině. Toto rozhodnutí přichází týden poté, co americký prezident Joe Biden podepsal nový vojenský balíček v hodnotě desítek miliard dolarů jako pomoc pro Kyjev.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy