Blíží se Apokalypsa? USA poprvé uznaly satanistickou organizace za církev

První satanská organizace byla v USA prohlášena za náboženskou církev. Satanský chrám (The Satanic Temple) je tak osvobozena od daní a může pořádat veřejná shromáždění. Jeho představitelé to vnímají jako velké vítězství, které jim umožňuje bojovat s konzervativními křesťanskými organizacemi rovným způsobem.

„ S potěšením oznamujeme, že vůbec poprvé v historii byla satanistická organizace uznána federální vládou USA jako církev,“ oznámila organizace Satanský chrám hrdě na svých webových stránkách minulý týden. „ Satanský chrám nedávno obdržel oznámení od IRS ( Internal Revenue Service, americký finanční úřad – poznámka redakce) potvrzující náš status.“

Církve jsou v USA osvobozeny od federální daně z příjmu. Uznání jejich církevního statusu jim taktéž umožňuje pořádat veřejná shromáždění. Obojí nyní může uplatňovat nyní i Satanský chrám.

Satanský chrám byl zpočátku proti tomu, aby mu bylo přiznáno na osvobození se od placení daní. Nyní to však přijal s odůvodněním, že to organizaci umožní „pomoci lépe prosadit naše nároky na rovný přístup“. Spoluzakladatel Satanského chrámu, Lucien Greaves, už v roce 2017 tvrdil, že je nutné, aby i nevěřící „trvali na tom, že ateistické a sekulární neziskové organizace, prosazující odlišné náboženské názory a/nebo názory na náboženství, jsou také oprávněnými příjemci osvobození od náboženských daní. “

Ačkoliv se organizace hlásí k satanismu, nepatří pod Církev satanovu, založenou Antonem LaVeyem. Spíše než za náboženskou organizaci je Satanský chrám považovaný za politickou organizaci, která za svůj primární cíl vnímá ochranu separaci a církve a státu, který je dle ní ohrožována „teokratickými“ ambicemi konzervativního křesťanského hnutí, které za prezidentství Donalda Trumpa výrazně posílilo (viceprezident Mike Pence je velmi horlivým konzervativním křesťanem).

Podle Satanského chrámu mají konzervativní křesťané neúměrná privilegia v americké společnosti které jim umožňují získávat od federálních vlád zdroje pro prosazování jejich agendy. „Toto uznání pomůže zajistit, aby Satanský chrám měl stejný přístup k veřejným prostorům jako jiné náboženské organizace, potvrdil naše postavení u soudu při boji s náboženskou diskriminací a umožnil nám požádat o vládní dotace založené na víře,“ píše Satanský chrám.

Podle serveru The Stranger, Satanský chrám představuje vizi „současného satanismu“, který není tolik o uctívání Satana, ale spíše o progresivním aktivismu, prosazujícím „protimýtus“ vůči koncepci USA jako (konzervativně) křesťanského národa. Satanský chrám uskutečnil několik akcí, které byly namířené proti konzervativnímu křesťanskému hnutí jako dodávání menstruační krve ženám, který ji potřebují; protesty vůči odpůrcům potratů či pořádání satanských poškolních klubů, které mají poskytovat „svobodně myslící“ alternativu evangelickým poškolním programům.

Zřejmě největší pozornost si organizace vysloužila postavením vysoké sochy démona Bafometa vedle sochy Destara přikázání, postavené před Oklahoma State Capitol. Organizace tvrdila, že tím chce bojovat za náboženskou svobodu. Nejvyšší soud v Oklahomě rozhodl, že socha Desatera přikázání. Socha Bafometa nakonec našla domov, spolu s Desaterem přikázáními, před Arkansas State Capitol.

Co je církev?

Případ Satanského chrámu znovu otevírá otázku, jak definovat církev a náboženství obecně. Vzhledem k tomu, že církve jsou osvobozeny od daní, to není jen akademická otázka. IRS přiznává, že nehodnotí to, zda-li je obsah doktríny organizací aspirující na církevní status skutečně náboženský. Její jediné kritérium je, zdali je víra „skutečně a upřímně držena“ a zdali akce organizace jsou legální. Podle kritiků však vágní pravidla IRS znamenají, že v podstavě jakákoliv náboženská organizace se může pokusit vyhnout se placení daní tím, že se prohlásí za církev. Např. Scientologická církev dle některých odborníků vzniklo jako náboženství právě kvůli tomu, aby se vyhnula placení daní.

V odborném bádání se obvykle rozlišuje mezi církví a kultem. Podle klasického dělení sociologa Maxe Webera církev je inkluzivní organizace, jejíž členství není spojeno s vědomým výběrem. Do církve se tedy člověk může pouze narodit, nikoliv v ní však věřit. Naopak kult bývá exkluzivní náboženskou organizací, kde členství předpokládá víru vědomé rozhodnutí jedince pro právě tento typ hlásané víry.

Toto rozdělení bývá často využíváno církvemi, které kultu přisuzují charakteristiky nebezpečné, „hříšné“ a „heretické“ sekty. Nicméně religionisté upozorňují, že hranice mezi kultem a církví jsou propustné a v průběhu času se mění. Např. křesťanství začínalo též jako kult, který byl odmítán „církevními“ náboženstvími Římského impéria s tím, že se jedná o zvrácenou sektu pořádající temné rituály, při kterých jsou obětováni děti.

Křesťanské církve podobně odmítají satanistické organizace s podobnou rétorikou. Podle satanistů je to vrchol pokrytectví. The Staranger zmiňuje webový příspěvek anonymního satanisty v roce 2014, který byl reakcí na odsouzení údajných černých mší pořádaných satanisty ze strany arcibiskupa katolické církve v Bostonu. „To je katolická církev v Bostonu, která zakrývá desetiletí znásilnění dětí, pohybuje kněžími, kryje je, nechává je pokračovat v znásilňování a zneužívání dětí a pak má žaludek na to říci, že to co děláme, je hříšné?“

Související

Bible, ilustrační foto

Šelma nebo Antikrist: Kdo nebo co se skrývá za tajemným číslem 666?

HISTORIE - 666 je spolu s třináctkou jedním z „nejzlejších“ čísel na Západě. Zatímco třináctka jako nešťastné číslo vznikla v podstatě v rámci specifického výkladu Ježíšova příběhu lidovou slovesností, pojetí 666 jako „ďábelského čísla“ vzešlo přímo z biblického zdroje. Zjevení Janovo spojuje 666 s dravou šelmou, která na konci časů vystoupí z moře a bude nutit všechny lidi, aby ji uctívali a na její počest byli označení číslicí jejího jména, jenž je 666. Odborníci na Nový zákon se domnívají, autor Zjevení Janova alegoricky útočil na římského císaře. Zatím se ale badatelé neshodli, kdo měl být tímto císařem.

Více souvisejících

Satanismus Církev Náboženství USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

Teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ale ochladí

Ačkoliv teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ochladí. Podle ČHMÚ.cz teploty klesnou pod hranici 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy