Barr odmítl vypovídat o Muellerově zprávě, ve sněmovně USA se strhla hádka

Americký ministr spravedlnosti William Barr odmítl svědčit před právním výborem Sněmovny reprezentantů o zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Oznámila to ve středu mluvčí ministerstva s tím, že předseda výboru Jerrold Nadler kladl nepřijatelné podmínky. Demokratický šéf výboru prohlásil, že se ministr bojí svědčit s ohledem na nekorektní způsob, jakým prezentoval veřejnosti zprávu sumarizující vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

"Předseda Nadler stanovil pro slyšení právního výboru Sněmovny podmínky, které jsou bezprecedentní a nejsou nutné," uvedla Barrova mluvčí Kerri Kupecová. Na dnešním veřejném slyšení se měli ministra dotazovat nejen členové výboru, ale také advokáti, což není běžná praxe.

Nadler však tvrdí, že tento postup již v minulosti byl použit a že Barrova reakce svědčí o tom, že ministr má obavy vypovídat.

Demokratičtí členové výboru se chtějí pokusit Barra přimět k účasti na slyšení prostřednictvím úředního předvolání. Chtějí také, aby jim Barr poskytl neredigovanou verzi téměř pětisetstránkové Muellerovy zprávy.

Demokraté ministrovi vyčítají, že při formulaci informace o závěrech zprávy a při pozdějším zveřejnění cenzurovaného textu postupoval tak, aby co nejvíce ochránil prezidenta Donalda Trumpa. Určitá pochybení Barrovi vyčetl v dopise zveřejněném ve středu i sám Mueller, podle něhož Barrova slova neodpovídala kontextu zprávy, a to zejména v otázce, zda Trump při vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. Mueller v tomto ohledu nedospěl k jasnému závěru, Barr však jeho zprávu interpretoval v tom smyslu, že popsané důkazy k závěru o bránění výkonu spravedlnosti nestačí. V dopise přitom Mueller tvrdí, že připravil závěry svého vyšetřování tak, aby je bylo možné okamžitě zveřejnit.

Barr ve středu vypovídal před právním výborem Senátu, kde řekl, že Muellerovo rozhodnutí nechat otázku bránění výkonu spravedlnosti otevřenou ho překvapilo. Sám prý cítil jako svou povinnost přiklonit se na základě shromážděných důkazů na některou stranu.

Senátorům Barr řekl, že prezidenta viny nezprostil, neboť to není úkolem ministerstva spravedlnosti. "Viny jsem ho nezprostil. Řekl jsem, že nevidíme dostatečné důkazy trestného činu bránění spravedlnosti," uvedl ministr. Dodal, že zprávu má nyní k dispozici veřejnost, která může Trumpovo chování vyhodnotit za 18 měsíců v prezidentských volbách.

Část senátorů nicméně Barrovo vysvětlení nepřijala a ministra kritizovala. Ostře vůči Barrovi vystupovala mimo jiné demokratická senátorka ze stát Havaj Mazie Hironoová, která ho obvinila, že není ke Kongresu upřímný, a vyzvala ho k rezignaci.

The Attorney General continues to lie to the American people and I would like to hear the truth from Mueller himself. When people like William Barr enter the moral dead zone of @realDonaldTrump’s White House, this is what you get. These are not normal times. pic.twitter.com/BmsThI11Gk

— Senator Mazie Hirono (@maziehirono) 2. května 2019

Barra se Hironoová rovněž v souvislosti s možným prezidentovým bráněním vyšetřování zeptala, zda bylo v pořádku, když Trump vyzval svého poradce Dona McGahna, aby nemluvil pravdu. Barr ale podle portálu Vox očividně nechtěl na toto téma debatovat a odkázal na Muellerovu zprávu a na své prohlášení, že chce s Kongresem hovořit o kriminálním chování, což záležitost s McGahnem nebyla.

Podle AP se nakonec ministra zastal republikánský předseda výboru Lindsey Graham. "Vy jste tohoto muže očernila od hlavy až k patě," prohlásil a senátorku upozornil, že klást otázky Barrovi může, musí se ale vyvarovat útočného tónu.

K Muellerovu dopisu Barr řekl, že ho nepříjemně zaskočil a že se domnívá, že ho nenapsal zvláštní vyšetřovatel, ale někdo z jeho týmu. Uvedl, že další den Muellerovi zavolal, aby se ho zeptal, proč mu místo dopisu nezavolal, pokud se mu něco nelíbilo. Barr rovněž trval na tom, že Muellerovy závěry svým shrnutím, které zveřejnil ještě před zpřístupněním zprávy veřejnosti, práci zvláštního vyšetřovatele nepřekroutil. Senátorům řekl, že Mueller mu rovněž sdělil, že žádné překroucení své zprávy ze strany ministerstva nenaznačil.

Barr kritizoval Muellera mimo jiné za to, že ve svém textu neoznačil pasáže týkající se velké poroty, což zveřejnění zprávy zpomalilo, neboť ministerstvo muselo tyto části samo identifikovat a následně kvůli utajení začernit.

Související

Více souvisejících

William Barr Robert Mueller (exšéf FBI) Sněmovna reprezentantů kongresu USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy