Našli protivníci USA recept na americké letectvo? Žádná nadmořská výška nebude bezpečná, varují experti

Pýchou americké armády je vysoce výkonné letectvo. Protivníci USA, Čína a Rusko, si dobře uvědomují, že je výrazně ohrožuje a vytváří proto co nejširší a nejúčinější protileteckou obranu. Američtí armádní experti přiznávají, že stále propracovanější protiletecké dělostřelectvo může americké letectvo výrazně ohrozit, uvádí server Military Times.

Protiletecká děla bývala manuálně nabíjena šesti a více lidmi a měla jen mechanický zaměřovač, kterým šlo mířit. Dnes je mohou obsluhovat jen dva lidé. Jsou mnohem mobilnější a lze s nimi rychleji pracovat.

Protiletecká obrana je dnes integrována do širších obranných systémů, které obsahují elektro-optické a infračervené senzory a moderní radary. Operátorovi pomáhají nalézt cíl i sofistikované sledovací algoritmy, opřené o zvýšený výpočetní výkon.

Protiletecké dělostřelectvo je nebezpečné především pro to letectvo, které lítá nízko a pomalu, jako je to, co poskytuje blízkou leteckou podporu. Pokud dojde k jeho dalšímu rozšíření o elektromagnetická děla a prodloužený dolet raket, „prakticky žádná nadmořská výška nebude bezpečná,“ uvádí David Sobota, odborník na zbraně z Air Force Research Laboratory v Wright-Patterson Air Force Base.

Letectvo USA má programy, které se pokouší detekovat protiletecké zbraně, když vystřelí. Pokud je však letadlo v pozici blízko přistávací plochy, má minimální rychlost letu nebo se nachází v nízké nadmořské výšce, pak je příliš pozdě, protože nemůže udělat úhybný manévr, poukazuje Sobota.

To představuje velký problém pro americké letectvo, protože jeho strategie jsou založeny na přiblížení se co nejblíže k povrchu pro potřebné rozlišení pro detekci pozemních hrozeb. Týká se to především nové strategie, která hodlá využít roje dronů.

Sofistikované protiletecké dělostřelectvo je umisťováno u důležitých základen. Rusko má např. integrovanou obrannou síť rozmístěnou napříč Pobaltím a oblastí Černého moře. Podobně Čína, má svoji leteckou obranou síť rozmístěnou v Jihočínském moři. To představuje značnou výzvu pro budoucí letecké operace NATO.

Dalším novou výzvu představují také útoky podél elektromagnetického spektra. Americká armáda bude muset dávat pozor, co emituje, uvádí Mark Gunzinger, výzkumník z Center for Strategic and Budgetary Assessments a bývalý zástupce náměstka ministra obrany.

„Každý kousek energie, který emituje ve způsobu komunikace, radarové energie, dokonce i z vysoko výkonného rušení a tak dále, bude pravděpodobně detekován a použit k [jejich] nalezení,“ upozorňuje Gunzinger, podle něhož Rusové už si vyzkoušeli toto odhalování pomocí komunikačních emisí na Ukrajině, kde takto vyhledávali ukrajinské síly.

Tyto technologie dále omezují možnosti letectva. Při hledání protileteckých zbraní může jeho senzor vysílat emise, které následně zachytí nepřátelské síly a přizpůsobí se tomu. Vyhýbáním jedné hrozbě se tak letadlo může vystavit další.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Rusko Čína Armáda

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 37 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy