Vrátí se studená válka? Politolog poukázal na závažný zvrat

Studená válka naštěstí skončila a existuje jen malá šance, že se vrátí, tvrdí profesor politologie Michael McFaul v komentáři pro server Washington Post. Bývalý americký velvyslanec v Rusku soudí, že Rusko ani Čína nikdy nebudou představovat pro USA takovou výzvu, jakou byl kdysi Sovětský svaz.

Žádné románky

Konfrontace s ideologickou a strategickou supervelmocí poskytla americké diplomacii mnoho užitečných lekcí, které však stávající prezident USA Donald Trump během své poslední cesty do Japonska porušil, kritizuje profesor. Soudí, že je načase připomenout, proč američtí politici během studené války respektovali jistá pravidla, a zvážit, zda je znovu nezačít dodržovat.

Za klíčové McFaul označuje, že američtí prezidenti během studené války nikdy osobně neoceňovali komunistické protivníky a nikdy o nich nemluvili jako o přátelích. "Nikdy se nezamilovali do Leonida Brežněva či Nikity Chruščova," píše politolog. Podotýká, že šéfové Bílého domu se svými sovětskými protějšky jednali s cílem prosazovat americké zájmy, ale činili tak bez osobní roviny a bez omlouvání sovětské diktatury.

Trump však realizuje opačnou politiku a během své návštěvy Japonska tento týden znovu vyjádřil sympatie severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, když tweetoval o "důvěře", kterou vůči němu chová, připomíná profesor. Dodává, že Trumpovy osobní poklony autoritářským protivníkům možná jednou přinesou kladný výsledek z pohledu amerických bezpečnostních a ekonomických zájmů, ale zatím se tak nestalo.

Američtí prezidenti zároveň nejednali pouze s vládami nepřátel Ameriky, ale také se obraceli přímo na obyvatele autoritářských zemí, včetně sovětských občanů, přičemž tato dvoukolejná diplomacie vycházela z přesvědčení, že lidé žijící v takových systémech si zaslouží morální podporu, přestože Washington jedná s jejich utlačovateli o kontrole zbrojení a obchodu, nastiňuje politolog. Za příklad dává administrativu Ronalda Reagana, která dávala sovětským politikům jasně najevo, že mezivládní jednání neznamenají souhlas s jejich hodnotami.

Podobně se k sovětským občanům přímo obrace Richard Nixon a vysvětloval jim americké záměry, uvádí McFaul. Kritizuje, že Trump vykazuje mizivý zájem oslovit utlačované obyvatele KLDR, Ruska, Saúdské Arábie, Egypta či Íránu - výjimkou je Venezuela -, zatímco jeho předchůdce Barack Obama se setkal se stovkami ruských studentů, podnikatelů, občanských aktivistů, novinářů a opozičníků a dokonce si před Bílým domem zahrál basket s ruským středoškolským týmem.

"Proti tomu, pokud dobře vím, Trump má s ruskou společností nulové kontakty," píše profesor. Dodává, že Trump rovněž urazil mnohé Íránce kritické vůči teheránské diktatuře, když hřímal, že případná válka bude "oficiálním koncem" země. Trump by měl hrozit íránskému teokratickému režimu, ale zároveň dát najevo, že USA nepovažují Íránce za nepřátele, nabádá politolog s tím, že níže postavení američtí představitelé tento rozdíl činí a Trump je musí následovat.

Domácí problémy musí zůstat doma

Studenováleční američtí prezidenti a politici se řídili praxí, že domácí problémy se neberou s sebou na jednání v zahraničí, protože na nich chtěli prezentovat jednotný americký hlas, konstatuje bývalý velvyslanec. Zmiňuje, že tento princip nastolil v roce 1947 ve svém projevu v kongresu republikánský senátor Arthur Vandenberg a jeho teze přijal prezident Harry Truman, když o rok později prohlásil: "Jak říkám pořád dokola, zahraniční politika musí být politika celé země a ne politika jedné či druhé strany."

Během studené války, především během vietnamské války, toto pravidlo někteří američtí politici porušovali, přesto přežilo až do roku 1989, tvrdí McFaul. Vzpomíná, že jako velvyslanec v Rusku v době Obamovy vlády zažil, že americké delegace složené z členů obou stran dokážou mluvit při jednání s ruskými vládními představiteli jednohlasně, byť za zavřenými dveřmi dávali jednotlivci najevo své odlišné názory.

Tato oddanost americkým národním zájmům - nikoliv republikánským či demokratickým - podle politologa Spojeným státům prospívala, a proto považuje Trumpovo zesměšňování bývalého amerického viceprezidenta, demokrata Joe Bidena, během návštěvy Japonska za deprimující. Trump na Twitteru označil Bidena jako osobu s "přinejlepším" nízkým IQ a podobné výpady ze strany prezidenta USA na adresu jakékoliv americké veřejné osobnosti označuje profesor za nepřijatelné.  

"To, že prezident Spojených států chrlí takové urážky na bývalého představitele Bílého domu, když je v Japonsku, je špatné. To, že tak činí spolu s vyjadřováním náklonnosti severokorejskému vrahovi a diktátorovi, je nechutné," píše McFaul. Nabádá, že je třeba vrátit se ke studenoválečné vážnosti v americké prezidentské diplomacii.

Politici z republikánské strany by měli být v čele tlaku na obnovení promyšleného a etického vystupování šéfa Bílého domu, především v zahraničí, apeluje politolog. Dodává, že v opačném případě se tohoto úkolu budou muset příští rok chopit američtí voliči.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) studená válka diplomacie

Aktuálně se děje

včera

Česko na hokejovém MS

Po Finech a Norech si Češi poradili i s dalším severským soupeřem. Kousající Dány přehráli 7:4

Čeští hokejisté si spravili chuť po posledním zápase, ve kterém museli skousnout první prohru, když nestačili na Švýcary až na nájezdy a tentokrát v základní hrací době si došli pro tři body v zápase s Dánskem. Jednalo se tak o třetího severského soupeře ve skupině A po Finsku a Norsku a podobně jako v těchto obou předešlých případech i tentokrát Češi vyhráli. První dvě třetiny sice bylo znát, že Dánsko není poslední léta nejoblíbenější soupeř českého národního týmu a i v tomto zápase nepříjemně dotahovalo a až do stavu 3:3 se hrál vyrovnaný duel. Ve třetí třetině se ale rozvolnila stavidla natolik, že umožnila Čechům vstřelit další čtyři branky, zatímco Dánové se do konce zápasu zmohli už jen na jednu trefu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda oznámila, že zabila vysoce postaveného velitele Hizballáhu

Izraelská armáda ve středu oznámila, že při úterním útoku na jihu Libanonu zabila vysoce postaveného velitele libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy