Americký útok na Írán podle iráckého modelu? Zaznělo varování před nebezpečnou paralelou

Tváří v tvář možnosti, že Spojené státy budou zatažené do nevyprovokované války s Íránem, by Američané měli prostudovat předchozí chování poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Johna Boltona, který se může stát architektem této války, apeluje Peter Eisner v komentáři pro server CNN. Známý publicista a autor historické literatury faktu připomíná, že Bolton nejen dlouhodobě prosazuje změnu íránského režimu, ale sehrál také klíčovou roli před americkým útokem na Irák v roce 2003, kdy se podílel na vytváření smyšlených obvinění, že irácký diktátor Saddám Husajn chystá výrobu jaderných zbraní.

Cynická a pochybná rétorika

I šestnáct let poté se někteří snaží hájit lživé tvrzení, že zdrojem chybných zpráv o vývoji iráckých zbraních hromadného ničení byla CIA, poukazuje Eisner. Odkazuje na svou knihu Italský dopis, ve které ukázal, že CIA a další americké tajné služby naopak zpochybňovaly tvrzení Boltona a tehdejšího amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, že Irák se pokusil nakoupit v Nigeru uran.

Jak se později ukázalo, příslušné zpravodajské materiály poskytnuté Spojeným státům byly falsifikovány, zdůrazňuje publicista. Dodává, že bez ohledu na to tehdejší americký prezident George W. Bush a jeho administrativa za souhlasu Boltona a Cheneyho strašili Američany "jaderným hřibem", který se může objevit, pokud nebude podniknuta příslušná akce.    

"O generaci později se Bolton ohání cynickou a pochybnou rétorikou proti Íránu, který měl dlouhou v zorném poli spolu s Irákem," píše Eisner. Připomíná, že Bolton v roce 2003 sdělil izraelským představitelům, že USA se později postaví hrozbám pocházejícím z Íránu, Sýrie a Severní Koreje.

Tento měsíc Bolton oznámil, že na Blízký východ míří americká letadlová loď a americké bombardéry, a to kvůli nespecifikovaným "znepokojivým a eskalačním náznakům a varováním", že Írán zvažuje ofenzivní akci proti Spojeným státům, poukazuje publicista. Doplňuje, že Boltonovo varování se setkalo se skepsí a opoziční demokraté obviňují republikány, že hrozbu zveličují.

Podobně tomu bylo v roce 2003, kdy Bolton působil jako náměstek amerického ministra zahraničních věcí a zpochybnil iráckou zprávu o 12 tisících stranách pro OSN, ve které se Irák snažil ukázat, že nemá žádné zbraně hromadného ničení, nastiňuje Eisner. Připomíná, že Bolton tehdy nařídil sepsat odpověď o jedné straně, která tvrdila, že irácká zpráva opomíjí snahy země získat uran z Nigeru, o nichž hovořil dopis sepsaný členem výboru pro dohled nad tajnými službami amerického Kongresu, demokratem Henry Waxmanem.

"Ve skutečnosti se Irák o zisk uranu nepokusil a později se ukázalo, že obvinění se zakládalo na podvržených dokumentech," pokračuje publicista. Dodává, že obviňování ze zveličování hrozeb Boltona nezastavilo v minulosti a jde o člověka dlouhé roky hájícího změnu režimu v Teheránu, navíc ochotného lhát za situace, kdy si vyhodnotí, že jde o národní zájmy.    

Ve jménu národních zájmů

V roce 2010 Bolton v televizi Fox New přiznal, že pokud jde o otázky národní bezpečnosti, posílil by možnosti vládního utajování a umožnil klamat veřejnost, podotýká Eisner. Doplňuje, že na otázku překvapeného moderátora, zda by i lhal, aby hájil pravdu, Bolton odvětil, že by neměl problém prohlásit vědomou lež, pokud by tím chránil americké národní zájmy, i když takové situace nastávají zřídka, přičemž jako příklad uvedl matení nacistů ohledně termínu vylodění v Normandii.

Za zavlečení Spojených států do katastrofální a neoprávněné války s Irákem v roce 2003, které zorganizovali Bolton a Cheney, jsou podle publicisty nespravedlivě obviňovány americké tajné služby. "Existuje mnoho podobností s dneškem. Irák v roce nevyvíjel jaderné zbraně; v roce 2019 to nevypadá, že by Írán plánoval válku s USA. Od nástupu Trumpovy administrativy jsou USA agresorem," nebere si servítky Eisner.  

Publicista odkazuje na tvrzení bývalého analytik CIA Melvina Goodmana, podle kterého americké tajné služby nemají žádný důkaz o íránských plánech ohrozit americké zájmy na Blízkém východě, neřkuli vyprovokovat konflikt. Ztotožňuje se naopak s Goodmanem, že od chvíle, kdy byl Bolton před rokem jmenován Trumpovým poradcem, se americká administrativa zapáleně snaží vyprovokovat íránskou vládu skrze sankce a propagandu.

V roce 2003 použila Bushova administrativa tvrzení o nigerském uranu podobně jako incident Tonkinském zálivu, aby ospravedlnila vojenskou invazi do Iráku, která si nakonec vyžádala desítky tisíc mrtvých, mnohonásobně více zraněných a finanční náklady přesahující 2 biliony dolarů, konstatuje Eisner. Uvádí, že Bolton tehdy zastával nižší pozici, ale zdá se, že dokázal běh věcí kontrolovat.

"Jediná otázka zní, zda prezident Trump, přinejlepším stejně nezkušený a nekvalifikovaný v zahraniční politice jako George W. Bush, skočí na Boltonovy machinace," uzavírá publicista.

Související

Mary Trumpová

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k politickým titulům. Jen za několik posledních měsíců vyšla řada bestsellerů, další se chystají na podzim. Jejich plánované vydání by se mělo uskutečnit ještě před tím, než Američané formálně rozhodnou o nové hlavě státu.

Více souvisejících

John Bolton Írán Irák USA (Spojené státy americké) George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy