"Nikdy jsem nic podobného neviděl." Ničivá americká zbraň budí respekt

K americké stíhačce čtvrté generace se blížilo šest desítek nepřátelských letounů, oslepovali ji prostředky elektronického boje a její zkušený pilot čelil fatální, ale nepozorovatelné hrozbě. Tak popisuje situaci vzniklou během leteckého cvičení Red Flag, které simuluje reálné válečné scénáře, Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu dodává, že záchranou se stal v blízkosti operující letoun F-35, který pilota varoval, aby svůj stroj otočil.

Smrtící informace

F-35, radary obtížně zjistitelný letoun páté generace, následně využil své senzory a zbraně dlouhého dosahu, aby zničil nepřátelský stroj, odkazuje Osborn na zprávu amerického letectva.

"Nikdy předtím jsem nic podobného neviděl. Mým křídlem byl zcela začínající pilot F-35A, který měl sedm či osm cvičných letů. Vzal rádio a řekl zkušenému pilotovi s třemi tisíci hodinami v letadle čtvrté generace: 'Hej kámo, musíš to otočit. Umřeš. Hrozba před nosem'," cituje publicista služební hlášení plukovníka Joshui Wooda, který se cvičení účastnil.

Každoroční cvičení Red Flag se zakládá na velkém množství pokročilých bojových scénářů, včetně boje s téměř vyrovnaným nepřítelem disponujícím pokročilou protivzdušnou obranou, letectvem a prostředky kybernetického a informačního boje, nastiňuje Osborn. Dodává, že piloti létají v prostředí bez dostupnosti GPS, s rušenou komunikací a nepřátelskými elektronickými útoky.

Cvičení se koná na letecké základně Nellis v americké Nevadě a účastní se ho tři tisíce vojáků z několika desítek jednotek, přičemž přizváno bývá i britské a australské letectvo, uvádí bývalý pracovník Pentagonu.

"F-35 redefinuje, jak jdete s nějakou platformou do války. Zajišťuje data na skutečně klíčové úrovni, poskytuje pilotům informace, které jsou v bojovém prostoru smrtící," cituje Osborn vývojového ředitele zmíněného stroje Edwarda Smithe ze zbrojovky Lockheed Martin. Dodává, že podle svých výrobců je F-35 navržen tak, aby v konfiguraci pro obtížné zachycení radarem pronikl nepřátelskou protivzdušnou obranou a monitoroval vzdušné i pozemní hrozby.               

S odkazem na inženýra obeznámeného s technologiemi F-35 publicista vysvětluje, že letoun má zabudované infračervené senzory, třistašedesátistupňové kamery i elektrooptický zaměřovací systém a dokáže zaznamenat a sledovat cíle na velmi dlouhou vzdálenost v infračerveném pásmu.

Osborn se odvolává na pilota F-35 Billieho Flynna, podle kterého lze z letounu odpálit rakety vzduch-vzduch AMRAAM, aniž by jej zaznamenal nepřítel operující v oblasti. "Můžeme odpálit a zmizet," cituje Flynna.

Rychlé rozhodování je klíčové   

Na loňském cvičení Red Flag americké letectvo a námořnictvo zkoumalo podobné scénáře, připomíná někdejší pracovník Pentagonu. Dodává, že cílem bylo zlepšit potenciál strojů F-22 v těsných soubojích, a tak uvedené stroje simulovaly široké spektrum bojových misí v prostředí s přítomností nepřátelského letectva a protivzdušné obrany.

Moderní zbraně jako rakety dlouhého dosahu a nedostatek bojů se srovnatelném protivníkem v posledních letech mají za následek, že souboje v těsné blízkosti jsou dnes méně pravděpodobné, připouští Osborn. Dodává, že americké letectvo se však připravuje na technologicky vyspělého protivníka, a tak je udržování této schopnosti důležité, což podtrhuje existence letounů páté generace jako čínský J-10 či ruský Su-57.    

Dobré schopnosti boje na krátkou vzdálenost mohou výrazně usnadnit rychlé rozhodování pilota, které by mělo předběhnout nepřátelského stíhače, uvádí publicista. Vysvětluje, že jde o koncept "zpozorování-zorientování se-rozhodnutí-akce" (OODA), se kterým již před několika desetiletími přišel letecký teoretik John Boyd.

"Pokud piloti dokážou dokončit proces OODA rychleji než nepřítel ve vzdušné bojové situaci, což je popisováno jako narušení rozhodovacího procesu nepřítele, mohou nepřítele zničit a vyhrát," píše Osborn. Dodává, že rychlejší zpracování informací umožňuje pilotům rychlejší rozhodování, což je pochopitelně velký rozdíl.     

Propojení vzdušných a pozemních bojových prostředků skrze datalink je tedy klíčovou součástí cvičení Red Flag, jelikož americké letectvo se snaží posilovat svou bojovou součinnost s dalšími odnožemi amerických ozbrojených sil, konstatuje bývalý pracovník Pentagonu. Podotýká, že proces OODA je podobně důležitý i pro piloty F-35, který je sice také navržen pro letecké souboje na krátkou vzdálenost, ale především má spoléhat na své senzory dlouhého dosahu a dokončit proces dříve, než bude zachycen nepřítelem.

Americké letectvo tak plánuje aktualizovat tyto klíčové prvky, nastiňuje Osborn. Jako příklad uvádí modernizaci datalinku LINK 16, který by umožnil strojům F-22 lépe sdílet data v reálném čase na bojišti s letouny F-35 a letadly čtvrté generace.  

Související

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter USA (Spojené státy americké) F-22 Raptor Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy