USA provedly úspěšný test hypersonické rakety. Jak jsou na tom Čína a Rusko?

USA úspěšně otestovaly let hypersonické zbraně na bombardéru Boeing B-52 Stratofortress. Oznámil to americký zbrojařský a letecký gigant, společnost Lockheed Martin. Jedná se o další krok v závodech ve zbrojení mezi USA, Ruskem a Čínou.

Lockheed Martin v dubnu 2018 uzavřel s Pentagonem mnohamiliónovou smlouvu na vývoj hypersonické rakety s kódovým označením AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon, neboli ARRW. Společnost očekává, že její vývoj by měl být dokončen v roce 2022.

Podstatným krokem k tomu je úspěšný test, při kterém bylo hodnoceno její působení během letu. Zbraň byla externě nesena bombardérem Boeing B-52 Stratofortress, který ji nevypustil. Neměla též výbušniny, pouze senzory, kterými byly analyzovány její vibrace či tah.

Hypersonická raketa má být schopná letět rychlostí, která pětkrát přesahuje rychlost zvuku (Mach 5). Její vysoká schopnost manévrování ji činní atraktivními alternativou klasických balistických raket, které sice jsou též schopné dosáhnout této rychlosti, ale jsou při ní vysoce předvídatelné.

Americká armáda se pokouší o co nejrychlejší testování hypersonických zbraní, protože to považuje za klíčové pro získání výhody nad svými protivníky, kteří taktéž soutěží v závodech ve zbrojení. Podle serveru CNBC momentálně USA nemá obranu proti hypersonickým zbraním, které Rusko a Čína vyvíjejí.

V prosinci minulého roku ruský prezident Vladimir Putin přihlížel úspěšnému testu hypersonické rakety Avangard. Putin o ní tvrdí, že „naprosto nezranitelná“, protože má dokázat během letu měnit směr i výšku a tím se vyhýbat prostředkům protivzdušné obrany..

Kromě ní Rusko testuje i hypersonickou raketu KH-47M2 Kinžál („Dýka“), která má být schopna dosáhnout cíle ve vzdálenosti 2 000 km a dosáhnout rychlosti až Mach 10, tj. desetinásobku rychlosti zvuku. Raketa měla být už třikrát testována a 12krát vypuštěna z ruské nadzvukové stíhačky MiG-31

Nicméně, USA se více obávají ruských mezikontinentálních balistických raket (ICBM) než hypersonických zbraní, které Putin plánuje mít, sdělil CNBC Michael D. Griffin, hlavní technologický inženýr Pentagonu. „Jsme rukojmí ruských ICBM a oni jsou rukojmími našich a možná něco minu, ale nevidím, zda hypersonická jaderná raketa přináší do strategického postoje raket něco, co dřívější systémy ne,“ dodal.

Griffina zvláště znepokojuje čínský úspěšný test hypersonického letounu, což se USA zatím nepodařilo. Podle něj Čína postupuje „mnohem promyšleněji“ než Rusko. „Číňané postupovali ve vývoji svých systémů mnohem promyšleněji, protože vyvíjejí taktické systémy s dlouhým dosahem, které budou mít v konvenčním boji skutečně velký vliv,“ poukázal Griffin, podle něhož velmi vysoká rychlost bezpilotního hypersonického letadla s názvem Starry Sky 2 a jeho velmi obtížné zachycení obrannými raketovými systémy z něj činí opravdovou výzvu pro americkou armádu.

Čínská armáda při testu zachytila fotky zářivého oblaku, které hypersonické letadlo utvořilo a tento objekt označila za „UFO“. Na počátku tohoto měsíce opětovně ukázala podobné fotky, což vyvolalo spekulace, že Čína znovu testovala Starry Sky 2.

Související

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Pentagon: Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters. Spojené státy se obávají, že ve vývoji nových hypersonických zbraní, které mohou dosáhnout až pětinásobné rychlosti zvuku, zaostávají za Čínou a Ruskem.
B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

hypersonické zbraně B-52 Stratofortresses Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních, oznámil Šojgu

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua letos ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních. Tvrdí také, že ukrajinské jednotky ustupují po celé délce fronty. Tato prohlášení ale nelze ověřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy