Závod v jaderném zbrojení je zpět. Z Washingtonu zní rázná slova

NÁZOR - V pátek vyprší platnost jednoho z pilířů světové bezpečnosti, varuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník se obává, že málokdo postřehne, že minulostí se stane smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987.

Vše je o politické vůli

Hrozba jaderného útoku, který může přijít každou minutu, která byla tak znepokojivá v druhé polovině dvacátého století, nyní zapadla jako velmi vzdálená vzpomínka na pozadí uspokojení z konce studené války, konstatuje prestižní server. Zdůrazňuje, že konec smlouvy o raketách středního a krátkého dosahu by měl být ponaučením.

"Kontrola zbrojení, uzavírání ověřitelných smluv omezujících a snižujících (počty) jaderných, chemických a biologických zbraní, má svou mystiku," pokračuje americký deník. Označuje za ni nepochopené koncepce, exotická zařízení a spletitá vyjednávání.

Ve svém jádru je však kontrola zbrojení o politické vůli, deklaruje editorial. Poukazuje, že v případě smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu se jí tehdejší americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov podvolili natolik, že odstranili kompletní třídu rozmístěných zbraní, rakety země-země s doletem mezi 500 a 5.500 kilometry a jejich odpaliště.

Smlouva učinila svět bezpečnějším místem nejen kvůli odstranění jaderné hrozby nad Evropou, ale také díky zavedení nových opatření, například asertivního ověřování a inspekcí na místě, vysvětluje Washington Post. Dodává, že v posledních letech však Spojené státy zaznamenaly, že Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina vyvíjí, testuje a rozmisťuje rakety s plochou dráhou letu typu 9M729, které smlouva zakazuje.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Administrativa předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy proti tomuto porušování smlouvy Ruskem opakovaně protestovala, připomíná vlivný deník. Doplňuje, že bez úspěchu, a tak dne 20. října loňského roku Obamův nástupce Donald Trump oznámil, že Spojené státy od smlouvy odstupují.

"Politická vůle k dodržování (smlouvy) padla," píše americký server. Deklaruje, že ji opustilo Rusko a Trump pouze nehodlal zůstat pozadu.

Ochota pustit se do těžké práce  

Navíc, Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v úterý prohlásil, že smlouva New START z roku 2010, která omezuje strategické jaderné zbraně dlouhého dosahu, byla "chybná od samého počátku", poukazuje washingtonský deník. Cituje Boltonova slova, že je nepravděpodobné, aby byla platnost dokumentu prodloužena, až v roce 2021 vyprší: "Proč prodlužovat chybný systém, jen abyste mohli říct, že máte smlouvu?"

Bolton a Trump nastínili vizi rozhovorů, které by se týkaly také čínských jaderných zbraní, připouští renomovaný server. Konstatuje, že nápad zní sice rozumně, ale čínský jaderný arzenál v reálu činí pouze zlomek velikosti amerického a ruského, navíc Peking takové jednání odmítá. Washington Post proto pokládá otázku, zda současná administrativa míní svůj návrh vážně, nebo pouze odvádí pozornost.

Smlouvu New START Bolton označil za chybnou kvůli tomu, že se nevztahuje na jaderné zbraně středního dosahu a taktické hlavice, uvádí vlivný deník. Vysvětluje, že taktických atomových zbraní se žádná smlouva netýká, ačkoliv by to bylo rozumné, a dohoda New START měla za cíl omezit především mezikontinentální balistické střely.

Podle editorialu se tak opět nabízí otázka, zda Trumpova administrativa má skutečně v plánu zahájit nová obtížná jednání o taktických jaderných zbraních, nebo pouze vytváří pomyslnou kouřovou clonu.

Náprava "chyb" v dohodách o kontrole zbrojení si žádá politickou vůli, nikoliv jednoduchá gesta, zdůrazňuje prestižní server. Podotýká, že bez smlouvy o raketách středního a kratšího dosahu budou jaderné zbraně méně limitované, a pokládá otázku, zda se svět v důsledku stane bezpečnějším místem.

"Kde je politické odhodlání pustit se do těžké práce - vyjednávání - s cílem odvrátit další závod v jaderném zbrojení?" táže se Washington Post. Dodává, že zatím to není jasné a je na čase to změnit, nikoliv pouze řečnit.     

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko 9M729 (ruská raketa) John Bolton

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy