Strauss-Kahn hledal záchranu v diplomatické imunitě

Washington - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn se po zatčení pokoušel dovolávat diplomatické imunity. Vyplývá to z nově zveřejněných policejních zápisů, informuje v pátek agentura AFP.

Ze zmíněné dokumentace vyplývá, že policie 14. května zadržela Stausse-Kahna na letišti v New Yorku, když si pro něj přišla přímo do první třídy v letounu Air France. Mezi prvními slovy, která od něj zazněla při zatčení, bylo: „Mám diplomatickou imunitu.“

Na policejní stanici ale zaujal smířlivější postoj a na dotaz strážníků, zda disponuje nějakým diplomatickým statusem, odpověděl, že „ne“. „Nesnažím se toho využít. Jen chci vědět, zda potřebuji právníka,“ dodal tehdy Strauss-Kahn.

MMF přitom několik dní po jeho zadržení upozornil na to, že se diplomatická imunita na jeho případ nevztahuje, protože do New Yorku cestoval soukromě.

Prvním ze zveřejněných dokumentů je přepis telefonického rozhovoru v 15:42, tedy necelou hodinu po údajném zločinu. Francouzský politik volal do hotelového oddělení ztrát a nálezů a ptal se po svém mobilním telefonu. O dvacet minut později volal do hotelu znovu: "Chtěl bych mluvit s člověkem, který mi nese telefon. Kdy přijedou? Jsem v salonku Air France, zavolejte mi zpátky na toto číslo."

Hovorům naslouchali také policisté, které vedení hotelu přivolalo poté, co pokojská ohlásila pokus o znásilnění. Policie se snažila určit jeho polohu. V 16:40, když se Strauss-Kahn podle všeho už nacházel na palubě letadla, se zeptal policisty v civilu Diwana Maharaje, zda má jeho telefon. Policejní záznam udává jako místo rozhovoru Gate 4.

Brzy si ale Strauss-Kahn uvědomil, že jde o policisty. Ti ho pak požádali, aby s nimi odešel. "Proč," otázal se Strauss-Kahn. "Na to není vhodný čas ani místo," odpověděl mu detektiv. O pět minut později, již zpět u Gate 4, mu jiný policista oznámil, že "newyorská policie s ním potřebuje mluvit o incidentu v hotelu ve městě". Strauss-Kahn nereagoval.

Kolem 17:00 už Strauss-Khan pobýval na policejní služebně na letišti, kde musel vyprázdnit své kapsy a jejich obsah vyložit na stůl. Policisté mu nasadili pouta. Strauss-Kahn se zajímal, zda je to nezbytné. "Ano, to je," dostal odpověď. Právě v tomto okamžiku se Strauss-Kahn vytasil s diplomatickou imunitou. "Není v tomto pasu. Mám ještě druhý," dodal politik, který se příští rok mohl stát francouzským prezidentem. "Mohu mluvit s někým z francouzského konzulátu? O co jde?"

O 15 minut později byl Strauss-Kahn na cestě na policejní oddělení pro zvláštní oběti na Manhattanu. Politik požádal, zda si nemůže zavolat a potřetí si postěžoval na želízka. "Tahle pouta jsou příliš těsná," upozorňoval.

V 17:40, už na Manhattanu, se stále pokoušel dostat k telefonu. Následuje tříhodinová pauza v záznamu, než obžalovaný požádal, zda smí na toaletu, a o kávu. V 21:00 se Strauss-Kahn domáhal svého právníka. Policisté jej informovali, že musí počkat na příjezd detektivů. "Potřebuju právníka?" Zeptal se Strauss-Kahn.

"V této zemi máte právo na právního zástupce. Nevím, jestli máte nějaký diplomatický status," odpověděl mu policista.

"Ne, ne, ne. Nesnažím se to použít, chci jenom vědět, zda potřebuju právníka," bral Strauss-Kahn zpět výroky z letiště.

Do 22:55 měl Strauss-Kahn zřejmě příležitost promluvit si s advokátem. Na otázku, zda si přeje vypovídat, řekl: "Můj právník mi řekl, ať nemluvím. Já jsem byl připraven odpovídat."

V 23:20 podruhé odmítl nabízené jídlo. Následuje další pauza v záznamech. Až druhý den ráno v 09:00 Strauss-Khan požádal o vajíčka a o dvacet minut později i o sendvič. Přepisy, které byly v některých místech redigovány, v tomto místě končí.

Americké úřady obvinily dvaašedesátiletého Francouze z toho, že naháněl o třicet let mladší pokojskou ze západní Afriky po hotelovém pokoji v New Yorku nahý a pak ji nutil k orálnímu sexu.

Po složení kauce ve výši milionu dolarů (17,2 milionu korun) i soudem požadované jistiny pěti milionů dolarů (86,2 milionu korun) byl Strauss-Kahn 20. května propuštěn do domácího vězení. Podmínky kauce vyžadují, aby byl pod 24hodinovým dohledem a nosil monitorovací náramek.

Nyní Strauss-Kahn bydlí v pronajatém bytu na newyorském ostrově Manhattanu.

Proces bude patrně trvat měsíce. U soudu by měla svědčit i pokojská. Pokud by soud uznal Strausse-Kahna vinným ze všech bodů obžaloby - ze sexuálního útoku, pokusu o znásilnění, omezování osobní svobody a z pohlavního zneužití - hrozilo by mu 25 let vězení.

Související

Dominique Strauss-Kahn

Exšéf MMF Strauss-Kahn měl rád sex. Kuplíř ale není, rozhodl soud

Lille (Francie) - Exšéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn (66) si dnes u soudu vyslechl osvobozující rozsudek. Kvůli účasti na večírcích s prostitutkami čelil obvinění z kuplířství. Levicovému politikovi hrozilo až desetileté vězení a pokuta 1,5 milionu eur (41 milionů Kč).
Chtěl vládnout Francii, pak bujaré večírky a prostitutky. Začal soud se Strauss-Kahnem

Chtěl vládnout Francii, pak bujaré večírky a prostitutky. Začal soud se Strauss-Kahnem

Lille - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn dnes poprvé předstoupil před soud kvůli údajnému podílu na organizovaném kuplířství. Stalo se tak bezmála čtyři roky poté, co ztratil šanci kandidovat na francouzského prezidenta kvůli obvinění, že v jednom newyorském luxusním hotelu sexuálně napadl pokojskou. V této kauze ale obě strany po více než ročním vyjednávání dosáhly mimosoudní dohody.

Více souvisejících

Dominique Strauss-Kahn

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

Teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ale ochladí

Ačkoliv teplé počasí vydrží i příští týden, mírně se ochladí. Podle ČHMÚ.cz teploty klesnou pod hranici 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy