Al-Káida znovu udeřila v USA. Profesor popsal první úspěšný útok od 11. září

NÁZOR - Zaútočila teroristická síť al-Káida koncem loňského roku na Spojené státy? Tuto otázku pokládá v komentáři pro server CNN bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity.

První úspěšný útok od 11. září 2001

Ředitel FBI Christopher Wray na pondělní tiskové konferenci oznámil, že Mohammed Alšamrani, příslušník saúdských královských vzdušných sil, který loni v prosinci na americké základně námořního letectva v Pensacole zabil tři americké námořníky, byl napojen na teroristickou síť al-Káida na Arabském poloostrově, nastiňuje Bergen. Dodává, že jde o odnož al-Káidy sídlící v Jemenu.  

"To znamená, že FBI možná dospěla k názoru, že na rozdíl od dalších nedávných teroristických činů spáchaných samovolně radikalizovanými domácími teroristy, může být útok v Pensacole prvním případem od 11. září, kdy zahraniční teroristická organizace dokázala úspěšně udeřit ve Spojených státech," píše profesor. Přiznává ovšem, že američtí činitelé zároveň netvrdí, že Alšamrani byl přímo řízen al-Káidou.

Případ je podle analytika připomínkou, že zákaz vstupu občanům vybraných většinově muslimských zemí do Spojených států, který zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není tak účinným štítem, jak šéf Bílého domu tvrdí.

Zákaz se ostatně nevztahuje na saúdskoarabské občany, kterým byl i Alšamrani, a Trumpova administrativa nadále pěstuje vřelé vztahy se saúdskou královskou rodinou, připomíná odborník.

Al-Káida na Arabském poloostrově se k útoku v Pensacole přihlásila letos v únoru, ale podobná prohlášení nejsou vždy pravdivá, upozorňuje Bergen. Vyzdvihuje ovšem Wrayovo tvrzení, že důkazy nalezené v pachatelových chytrých telefonech ukazují, že Alšamrani svou taktiku a své plány koordinoval s uvedenou organizací.

Ředitel FBI a americký ministr spravedlnosti William Barr, který se tiskové konference rovněž účastnil, pronesli tvrdá slova na adresu výrobce příslušných telefonů, společnost Apple, která údajně úřadům nepomohla odemknout Alšamraniho zařízení, poukazuje expert. Dodává, že podle Barra to byli počítačoví odborníci FBI, kdo dokázal dekódovat informace spojující pachatele s al-Káidou na Arabském poloostrově.

Spor s Applem

Apple přitom v lednu uvedl, že FBI a pomohl a poskytl jí přístup k datům z Alšamriho telefonů, která byla uložena na vzdáleném disku, konstatuje profesor. Doplňuje, že společnost dle svého vyjádření pouze nemohla prolomit kódování, které je klíčovou ochranou jejích zákazníků proti hackerům a zločincům.

"Není pochyb, že Alšamraniho případ bude v budoucnosti často zmiňován FBI a (americkým) ministerstvem spravedlnosti jako argument, že potřebují mít možnost dostat se do zakódovaných telefonů, pokud mají zákonné povolení k jejich prohlídce, jak měly v Alšamraniho kauze," pokračuje Bergen.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Apple bude naopak nadále tvrdit, že kódování, kterým vybavuje své telefony, tvoří nezbytnou součást jeho obchodního modelu, která zajišťuje bezpečí dat jeho zákazníků, očekává analytik. Dodává, že dle takového výkladu může být instalace jakýchkoliv "zadních vrátek" potenciálně zneužita nejrůznějšími pochybnými aktéry.

V dopise zákazníkům z roku 2016 Apple ujišťoval, že ve skutečnosti nemá možnost odemknout své vlastní telefony, protože věří, že obsah iPhonů je soukromou záležitostí jejich vlastníků, připomíná expert. Vysvětluje, že společnost tento dopis sepsala poté, co ji FBI vyzvala, aby dekódovala telefon jednoho ze dvou teroristů hlásících se k organizaci Islámský stát, kteří zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.

Také v tomto případě, navzdory soudnímu příkazu, Apple odmítl teroristův telefon dekódovat a technické řešení nakonec museli najít pracovníci FBI, rekapituluje profesor.    

Útok v Pensacole tak demonstruje nejen neúčinnost zákazu vstupu občanů vybraných muslimských zemí do Spojených států, soudí analytik. Vyzdvihuje, že al-Káida a její odnože sice utrpěly těžké škody při náletech dronů a dalších protiteroristických operacích, ale nadále se zaměřují na útoky na americké cíle a v ojedinělých případech dokážou uspět.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus Al-Káida apple AQAP (al-Káida v Jemenu)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy