Americká média se spojují v boji proti fámám kolem prezidentských voleb

Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených státech monitorovat dezinformace prostřednictvím společného "výstražného systému".

Nástroj vzniká pod hlavičkou organizace Trusted News Initiative (TNI), jejímiž členy jsou Facebook, Google, Twitter, zpravodajské agentury Reuters a AFP či britská vysílací společnost BBC. Ta tento týden oznámila, že řady TNI nově rozšířily agentura AP a deník The Washington Post.

Sdružení vzniklo minulý rok s cílem "chránit publika a uživatele před dezinformacemi". Nyní podle tiskové zprávy BBC tato "přelomová spolupráce" rozšiřuje své ambice a v nejbližší době se hodlá zaměřit na manipulativní a nepravdivý obsah spojený s volbami v USA, které se uskuteční 3. listopadu.

"V měsíci před dnem hlasování se budou partneři navzájem upozorňovat na dezinformace, které by bezprostředně ohrožovaly lidské životy nebo integritu voleb, tak aby platformy mohly daný obsah rychle zhodnotit a aby se vydavatelé mohli ujistit, že nevědomky nešíří nebezpečné nepravdy," popisuje BBC plánovaný výstražný systém.

Projekt by mohl zefektivnit tažení sociálních sítí proti škodlivému obsahu, neboť služby jako facebook a twitter se v tomto směru často opírají o práci velkých médií nebo jiných "fact-checkerů" (ověřovatelů faktů). Nový systém upozornění má sloužit také k identifikaci podvodných příspěvků, které se tváří jako obsah od uznávaných mediálních značek a mohly by "podkopávat důvěru v partnerské zpravodajské organizace". Dále je v plánu využívání nástroje Project Origin, který připojuje "digitální vodoznak" k autentickým obrázkům či videím a umožňuje tak odhalit jejich případnou úpravu.

"Dezinformace jsou jedním z velkých problémů dnešní doby. Mohou oslabovat demokracii, vytvářet spory a překrucovat veřejnou debatu," uvedl generální ředitel BBC Tony Hall. "Proto je tak důležité, aby TNI byla úspěšná. Má za sebou úctyhodný start a mě těší, že do boje proti dezinformacím se přidávají další organizace. Ve světě rostoucích neshod je společná práce nejlepším způsobem, jak dosáhnout výsledků," dodal.

TNI uvádí, že úspěšně bojovala s falešnými zprávami před posledními parlamentními volbami v Británii a zachytila také škodlivé dezinformace spojené s pandemií covidu-19. Členy skupiny jsou kromě již zmíněných organizací také firma Microsoft, kanadská veřejnoprávní vysílací společnost CBC nebo deníky Financial Times a The Wall Street Journal.

Související

Více souvisejících

Noviny / tisk Media Volby USA Donald Trump Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy