ANALÝZA | Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi nebezpečná

Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři uchazeče, kteří se hlásí ke konspirační teorii QAnon. Tento spletitý příběh založený na anonymních příspěvcích tajemného vůdce "Q" se začal rodit relativně nedávno, jeho stoupenci ale po několika letech mají šanci proniknout do vrcholné politiky.

Mnozí republikáni by konspirační buňku uvnitř své strany nejradši ignorovali, následovníci QAnon ale mají tichou podporu prezidenta Donalda Trumpa, píše v nové analýze televize CNN.

Ve třetím kongresovém obvodu v Coloradu minulé úterý porazila pětimandátového zákonodárce Scotta Tiptona konzervativní politická novicka a majitelka místního baru Lauren Boebertová. Šéf její kampaně v prohlášení odmítl, že by novopečená kandidátka na post ve Sněmovně reprezentantů QAnon podporovala. Při květnovém rozhovoru s jistou prominentní zastánkyní této spiklenecké teorie ale uvedla, že s QAnon je "blízce obeznámená" a že doufá, že se zakládá na pravdě.

Boebertová se tak přidává ke kandidátce republikánů v Oregonu Jo Rae Perkinsové a k Marjorie Taylor Greeneové z Georgie, která červnové první hlasování v nominačním souboji opanovala rozdílem 20 procentních bodů a po srpnovém rozhodujícím kole by mohla získat nominaci v obvodu dlouhodobě ovládaném republikány. Perkinsová po svém vítězství vyhlásila: "Kam jde jeden z nás, tam jdou všichni (jedno z hesel QAnon; pozn. ČTK). Jsem na straně prezidenta Trumpa. Jsem na straně Q a celého týmu." Greeneová vyjádřila konspirační teorii podporu už v roce 2017, když ve videu označila Q za "vlastence" a "někoho, kdo velmi miluje svou zemi".

Říká se, že tři události znamenají trend. Zmíněné ženy jsou ale pouze nejúspěšnějšími ze skoro 60 kandidátů, kteří se v poslední době ucházeli o pozici v Kongresu a kteří podpořili QAnon nebo vyjádřili náklonnost k myšlenkám tohoto hnutí, uvádí liberální výzkumný ústav Media Matters. A co že to vlastně QAnon je?

Obsáhlá červnová reportáž magazínu The Atlantic shrnuje základní prvky takto: "Q je členem zpravodajské nebo vojenské komunity a má důkazy, že zkorumpovaní světoví lídři po celém světě tajně mučí děti; pachatelé jsou pevnými součástmi hlubokého státu (spojení používané pro údajnou skupinu vlivných hráčů, kteří ze zákulisí řídí vládu; pozn. ČTK); Donald Trump neúnavně pracuje, aby jejich plány zmařil."

Jiný popis od reportérů NBC News zněl takto: "QAnon je nepřehlednou konspirační teorií bez jakéhokoli zjevného ukotvení v realitě. V jejím jádru je tvrzení, že anonymní Q na okrajových diskusních fórech 4chan a 8chan vypouští informace o Trumpově přísně tajné válce proti tajnému spolku zločinců v čele s (někdejší ministryní zahraničí) Hillary Clintonovou a hollywoodskou elitou. Pro tato tvrzení neexistují žádné důkazy."

Příběh nicméně prosakuje do spodních vod vyostřeného politického diskurzu Trumpovy éry a zboží odkazující na QAnon se nyní běžně prodává v místech prezidentových mítinků s voliči. Ačkoli o ní nikdy nehovořil přímo, Trump rozdmýchává plameny konspirační teorie tím, že na twitteru neustále sdílí příspěvky z účtů hlásících se ke QAnon. Jeho volební štáb loni použil symboliku hnutí v jednom ze svých spotů, který později stáhl.

Tohle není jen extrémní forma komunikační strategie zaměřené na spřízněné voliče. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni v interním dokumentu, jehož obsah unikl do médií, QAnon klasifikoval jako vnitrostátní teroristickou hrozbu. NBC News už dříve napsala, že stoupenci QAnon byli spojováni s neúspěšnou snahou zorganizovat atentát na politika, s ničivým lesním požárem v Kalifornii a s ozbrojenou konfrontací s lokálními policisty v Arizoně.

Současný prezident je ochoten hnutí přiživovat v internetovém ekosystému, který napomáhá šíření dezinformací. Ještě nebezpečnější je ale to, že tato konkrétní spiklenecká teorie se zdá být sestavena tak, aby prohlubovala úpadek důvěry v instituce životně důležité pro demokracii. Následovníci QAnon stejně jako Trump brojí proti "hlubokému státu", mezinárodním organizacím, jež pomáhaly po druhé světové válce zachovávat mír, a samozřejmě proti médiím.

Republikáni se mohou při pohledu na výše zmíněnou trojici pravděpodobných kandidátů snažit přesvědčit sami sebe, že jde o mimořádné úkazy, a mohou doufat, že Perkinsová a další nepřitáhnou příliš velkou pozornost. Spíše by si ale měli položit otázku, proč mají takoví kandidáti pocit, že se mohou spojovat pod vlajkou Republikánské strany. Nepříjemná odpověď se nachází na samém vrchu kandidátky, u prezidenta Donalda J. Trumpa.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy