Biden oslavuje. Při volebním superúterý zvítězil v deseti státech, překvapení v Texasu

Bývalý americký viceprezident Joe Biden podle dílčích výsledků agentury AP zvítězil v desíti ze 14 amerických států hlasujících v rámci takzvaného volebního superúterý, jež bylo zatím nejvýznamnějším dnem souboje o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Dařilo se však také senátorovi Berniemu Sandersovi, který bodoval v nejlidnatější Kalifornii.

K automatickému zisku nominace je třeba podpora od nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu Demokratické strany; nyní Biden nad Sandersem vede poměrem 566 ku 501 delegátům.

Podle AP získal Biden během superúterý 512 delegátů, Sanders nejméně 441, senátorka Elizabeth Warrenová 53 a s jedním je na posledním místě uchazečka o nominaci Tulsi Gabbardová. Někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg, který shromáždil stejně delegátů jako Warrenová, oznámil konec své kampaně a podpořil Bidena. Dalších 284 delegátů však ještě na základě úterního hlasování zbývá rozdělit.

Ačkoli se před týdnem o demokratickou nominaci ucházelo šest kandidátů, po "superúterý" se zdá, že souboj se proměnil v duel Sanderse a Bidena, píše AP.

Thank you, Texas! https://t.co/QjmWecyyFD

— Joe Biden (Text Join to 30330) (@JoeBiden) March 4, 2020

Biden ovládl nejvíce států, Sandersovi se však zatím podařilo získat největší podporu v Kalifornii, která přiděluje nejvíce delegátů - 415. Biden tam má podle dílčích výsledků prozatím 93 delegátů oproti Sandersovým 155. Sčítání však v Kalifornii pokračuje a podle expertů by mohlo trvat ještě několik dní, než budou k dispozici definitivní výsledky.

Za největší překvapení se považuje Bidenovo vítězství v Texasu, kde se rozděluje 228 delegátů, což je druhý největší počet po Kalifornii. Dílčí výsledky po sečtení hlasy z více než 90 procent okrsků tam Bidenovi dávají podporu více než 33 procent voličů, Sandersovi pak lehce přes 30 procent. Sanders do texaské kampaně hodně investoval a spoléhal na přízeň tamní hispánské komunity. Biden ale získal příznivce umírněných názorů, kteří pro něj hlasovali po odstoupení dvou podobně orientovaných kandidátů - senátorky Amy Klobucharové a exstarosty South Bendu Petea Buttigiege.

O vítězství v Severní Karolíně, kde má Biden prozatím 56 delegátů oproti Sandersovým 26, se postarali podle očekávání černoši.

Překvapením je výsledek v Massachusetts, kde měla jako ve svém domovském státě podle předpokladů zvítězit Warrenová. Skončila ale až třetí se 17 delegáty za opět vítězným Bidenem (34 delegátů) a Sandersem (26). Bývalý viceprezident přitom stát ovládl, ačkoli do kampaně v Massachusetts neinvestoval a neměl tam ani svoje politické pracovníky.

Bidenovu vítězství v Minnesotě pomohla Klobucharová, pro niž je tento stát domovem a která po odstoupení z kampaně deklarovala podporu Bidenovi. Někdejší viceprezident jí za podporu ještě v úterý poděkoval.

Jak uvádí Reuters, vítězstvím v dalším jižanském státě Alabamě Biden těží z výhody velké podpory mezi černošským obyvatelstvem.

Kvůli těsnému výsledku dlouho nebyl jasný vítěz v Maine na severovýchodě země, kde byl však po sečtení téměř 95 procent hlasů prohlášen za vítěze opět Biden, čímž dosáhl na prvenství v již desátém státu. Bývalý viceprezident tam získal 11 delegátů, o dva více než Sanders. V domovském Vermontu zvítězil Sanders, dostal tam 11 delegátů, zatímco Biden pět.

Agentury shodně označují superúterý za velkolepý obrat v Bidenově kampani zejména po jeho neúspěších v Iowě a New Hampshiru. Kampaň chytila dech v sobotu s Bidenovým vítězstvím v Jižní Karolíně a poté, co se za něj postavila řada významných demokratů.

Špatný den a noc za sebou naopak podle komentátorů mají Bloomberg a Warrenová. Zatímco Bloomberg z bojů již odstoupil, jeden ze senátorčiných spolupracovníků prohlásil, že kandidátka se radí o životaschopnosti své kampaně se svým týmem. Reuters poznamenává, že vzhledem k dosavadním výsledkům Bidena a Sanderse již Warrenová nemá reálnou šanci na vítězství.

Další kolo souboje demokratických uchazečů o prezidentskou kandidaturu se bude konat 10. března v šesti amerických státech.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren Michael Bloomberg USA (Spojené státy americké) Texas, USA

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy