Bývalý prezident Obama podpoří před volbami demokraty ve třech klíčových státech

Bývalý americký prezident Barack Obama povede koncem tohoto měsíce kampaň za kandidáty Demokratické strany v Georgii, Michiganu a Wisconsinu. Své spolustraníky podpoří před volbami, které se uskuteční 8. listopadu, a rozhodnou o kontrole nad americkým Kongresem. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Republikánská strana zřejmě získá kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a možná i nad Senátem USA. Několik republikánů, kteří chtějí změnit způsob odevzdávání a sčítání hlasů, se také uchází o nejvyšší funkce volebních správců ve svých státech.

Obama bude kandidáty do federálních a státních úřadů podporovat 28. října v Atlantě a 29. října odjede do Detroitu a Milwaukee, oznámila dnes jeho kancelář. Voličům například řekne, že demokraté jsou stranou, která chrání právo na potrat. Hlavním tématem jeho vystoupení bude ale to, že demokratům lze více důvěřovat, pokud jde o spravedlivé volby. Příští prezidentské klání je v USA naplánováno na rok 2024.

"Těší se na to, že bude obhajovat kandidáty nahoře i ve spodní části volebních lístků, zejména v těch kláních a státech, které budou mít důsledky pro správu voleb v roce 2024," uvedla Obamova kancelář v prohlášení.

Bývalý prezident Donald Trump současně pořádá předvolební akce na podporu republikánů. Na mítincích zaznívají jeho projevy, v nichž opakovaně naznačil, že by se v roce 2024 mohl znovu ucházet o prezidentský úřad.

Trump nepravdivě tvrdí, že prezidentské klání v roce 2020 prohrál s demokratem Joem Bidenem kvůli rozsáhlým volebním podvodům.

Republikáni, kteří podporují Trumpova falešná tvrzení, se stali kandidáty své strany na nejvýše postavené volební úředníky ve státech, které by mohly hrát rozhodující roli v roce 2024.

Republikáni Jim Marchant z Nevady a Mark Finchem z Arizony chtějí například omezit nebo zrušit předčasné hlasování, korespondenční hlasování a volební schránky. Nepodloženě tvrdí, že tyto způsoby hlasování vedou k podvodům.

Existují obavy, že zvolení některých krajně pravicových kandidátů by mohlo ohrozit integritu příštích prezidentských voleb. Mimo jiné tím, by někteří z nich mohli pomoci Trumpovi - pokud se rozhodne znovu kandidovat - nebo jinému podobně smýšlejícímu republikánovi zvrátit výsledky voleb v roce 2024.

Obama dnes uvedl, že demokraté možná nebudou moci věřit tomu, že americké soudy zajistí spravedlivé volby. Podle Obamy je potřeba, aby demokraté zastávali vysoce postavené funkce ve státech s těsnými výsledky a zajistili, že výsledky voleb budou respektovány.

"Protože se může ukázat, že v těsných prezidentských volbách v určitém okamžiku může být potvrzení voleb v klíčovém rozhodujícím státě sporné. A bude opravdu důležité, abychom tam měli lidi, kteří to udělají férově," řekl bývalý prezident.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy