Chile chce kvůli covid-19 propustit část vězňů, mimo těch z Pinochetovy éry

Chile chce z tamních přeplněných věznic propustit část trestanců, v první řadě ty, kteří jsou v rizikové skupině při nákaze koronavirem. Rozhodnutí se nebude týkat vězňů, kteří jsou za mřížemi kvůli porušování lidských práv za režimu diktátora Augusta Pinocheta. Informovala o tom agentura Reuters.

Potřebné zákony minulý týden schválil chilský Kongres. Norma počítá s mírnějšími tresty - jako například domácím vězením - pro zhruba 1300 trestanců odsouzených za méně závažné trestné činy a týká se hlavně vězňů starších 75 let, těhotných či žen s malými dětmi.

Zda zahrnout i zločince z Pinochetovy éry se stalo předmětem ostré debaty. Podle skupiny konzervativních senátorů bylo jejich vyjmutí z nového nařízení diskriminační, na což si stěžovali u ústavního soudu. Případ vyvolal kontroverzi mezi Chilany, kteří se dodnes nevzpamatovali z krutostí diktátorova režimu, během něhož bylo v letech 1973-1990 popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Tisíce zástupců levice a disentu odešly do exilu, připomíná agentura Reuters.

Senátoři nakonec stížnost stáhli. Než zákon vstoupí v platnost, musí ho ještě schválit ústavní soud a podepsat prezident Sebastián Piňera.

Chile nyní eviduje téměř 8000 případů nákazy, což je jedno z nejvyšších čísel v regionu. Koronavirem se nakazilo také okolo stovky vězňů.

Vězni potrestaní za porušení lidských práv za Pinochetova režimu jsou uvězněni v zařízení na severu hlavního města, ve kterém panuje méně přísný režim. K dispozici mají také prostornější cely.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Věznice Sebastian Piñera August Pinochet (chilský diktátor) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy