Chile začne očkovat proti covidu-19 děti od šesti let věku

Chile, které patří k zemím s nejrychlejším tempem očkování na americkém kontinentě, začne podávat vakcínu proti covidu-19 i dětem starším šesti let. Rozhodly o tom tamní zdravotnické úřady. Dosud v této latinskoamerické zemi očkovali proti covidu-19 jen osoby starší 12 let, informovala dnes agentura EFE. S očkováním dětí o víkendu začala i Kuba.

"Údaje ukazují, že případy nákazy koronavirem mezi dětmi rostou," uvedl ředitel nejvyššího zdravotnického ústavu Heriberto García. Podle něj je z tohoto důvodu nezbytné rozšířit očkování i na mladší skupiny obyvatel. Rozhodnutí snížit věk pro očkování ale nejvyšší zdravotnický ústav nepřijal jednomyslně - pět členů expertní rady hlasovalo pro snížení věku a tři proti.

K očkování lidí pod 12 let bude Chile používat čínský preparát Coronavac. O jeho účinnosti přitom v minulosti panovaly spory. Podle posledních údajů čínská vakcína dokáže ochránit v bezmála 90 procentech případů před hospitalizací na jednotce intenzivní péče, ale jen v 60 procentech případů před nemocí s příznaky.

Díky velkým dodávkám čínského preparátu však Chile patřilo k zemím, kde se od jara očkovalo nejrychlejším tempem na světě. Obě dávky vakcíny proti covidu-19 dostalo v zemi, kde žije 19 milionů lidí, přes 72 procent obyvatelstva. To je na Latinskou Ameriku velmi vysoké číslo, podobný údaj tam vykazuje pouze Uruguay. Od první poloviny srpna Chile začalo podávat třetí posilující dávku lidem starším 55 let.

O víkendu Kuba zahájila program očkování proti covidu-19 u dětí ve věku od dvou do 18 let. Země k tomu využívá preparáty, které vyvinuly místní farmaceutické ústavy. Většinu dětí chce Kuba naočkovat do poloviny listopadu. Už dříve úřady uvedly, že návrat k prezenčnímu vyučování je podmíněn naočkováním žáků a studentů. Úřady přípravky schválily pro použití také u malých dětí po klinické studii zhruba s 350 účastníky.

Kuba očkuje své občany přípravky, které vyrábějí kubánské firmy. Preparáty ale neregistrovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Země také uzavřela smlouvy na dovoz vakcín z Číny. Na ostrově, kde žije zhruba 11 milionů lidí, má dokončené očkování 36 procent populace. Úřady se ale velmi obávají dopadů epidemie na zdravotnický systém, který čelí nedostatku léků či kyslíku.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile očkování

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy