Co vytěsnil Obama? Politolog rozebral paměti bývalého amerického prezidenta

NÁZOR – „Když jsem poprvé potkal Baracka Obamu, působil na mě jako zcela odlišně než jakýkoliv jiný politik, se kterým jsem se setkal,“ vzpomíná Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute konstatuje, že Obama coby nestandardní politik jasně vystupuje i skrze svou novou knihu Zaslíbená země.

Jádro výjimečnosti

Obama působil chytře, sečtěle, přívětivě a energicky, ale díky tomu nevyčníval, uvádí Zakaria. Tvrdí, že jeho výjimečnost spočívala ve způsobu, jak kladl otázky, protože většina politiků otázku položí tak, aby na ni mohli odpovědět sami, druhému dají pouze krátkou chvíli na reakci, načež jej přeruší větou typu „No, já si myslím, že…“ a pokračují  v přednesu sešněrovaných mouder, které bezmyšlenkovitě přednášeli již v desítkách případů.

„Ale Obama bude klást otázku, na kterou chce skutečně odpověď,“ tvrdí politolog. Dodává, že bývalý prezident Spojených států naslouchá a klade další otázky, protože chce upřímně vědět, jak se na problém dívají jiní.

Obamova kniha je podle autora komentáře dobře napsaná a jde o nejlepší prezidentské paměti, které četl. Exprezident má lehké pero a dobrou stylistiku - „Zde jsem každé ráno cítil první náraz zimního větru či dotek letního tepla. […] Hleděl jsem ven na ubíhající marylandskou krajinu a malé vesnice pode mnou. A pak (řeka) Potomac, třpytící se pod zapadajícím sluncem,“ cituje Zakaria Obamův popis procházek po západním křídle Bílého domu a let vrtulníkem.

Nejpozoruhodnějším rysem knihy je ale Obamova schopnost vidět obě strany každého problému a vcítit se do protistrany, která mu zarputile odporuje, tvrdí Zakaria. Poukazuje, že Obama například chápe frustraci Hillary Clintonové, která dlouho stoupala po mocenském žebříčku a náhle byla v prezidentských primárkách Demokratické strany konfrontována zcela novým vyzyvatelem – Obamou.

Stejně tak Obama chápe motivaci zarputilých republikánů jako John Boehner a Mitch McConnell, protože přiznává, že američtí voliči historicky neoceňují opozici za spolupráci s vládnoucí stranou, uvádí politolog. Dodává, že stejně tak si Obamův respekt vysloužilo radikálně pravicové hnutí Tea party za způsob, jakým si získalo zapálenou podporu a širokou mediální pozornost.

„Taková míra objektivity je obdivuhodná u kohokoliv, především u toho, kdo se dostal na vrchol tak nemilosrdné profese, jako je politika,“ pokračuje autor komentáře. Domnívá se, že právě to poskytlo Obamovi velkou výhodu v domácí i zahraniční politice, jelikož se na svět dokázal podívat očima druhého, rozšiřoval si obzory a díky tomu se stával lepším vyjednavačem.

Pomstychtivá reakce

Obamovy paměti ovšem mají jednu velkou mezeru, kterou nepochytil jako prezident, ani jako autobiograf, upozorňuje politolog. Označuje za ní malou pozornost věnovanou ústřední politické dynamice, která se projevovala během jeho vlády, tedy vzestupu zuřivé, tvrdě obstrukční, doslova náboženské opozice vůči jeho prezidentství a jeho osobě, která nakonec vyústila ve zvolení Donalda Trumpa.

Zakaria připomíná, že Obama byl umírněný demokrat, jak sám přiznává „konzervativní povahy“, a podle toho vládl. Za klíčové ekonomické poradce si zvolil centristické, vůči trhu nejvstřícnější experty Demokratické strany, Lawrence Summerse a Timothyho Geithnera, poukazuje politolog. Doplňuje, že Obama si ponechal také předchozího ministra obrany, post ministra obchodu nabídl republikánovi Juddu Greggovi, do Afghánistánu poslal tisíce dalších vojáků, rozšířil používání útočných dronů a svou zdravotnickou politiku odvíjel dle staršího konzervativního návrhu think tanku Heritage Foundation, který využil i jeho republikánský prezidentský protikandidát Mitt Romney, když byl guvernérem státu Massachusetts.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„Tato vláda umírněnosti a kompromisu však vyvolala reakci Republikánské strany, která byla zuřivá a pomstychtivá,“ píše politolog. Připomíná, že například Gregg, který původně Obamovu nabídku přijal, musel postoj přehodnotit kvůli hněvu aktivistů, podle kterých sloužil nepříteli.

Stejně tak exprezident vzpomíná na Charlieho Crista, republikánského guvernéra státu Florida, který podpořil Obamovy stimulační opatření, jelikož floridská ekonomika se nacházela ve volném pádu, uvádí Zakaria. Dodává, že potřesení rukou s Obamou a jejich vzájemné objetí Crista diskvalifikovalo v Republikánské straně natolik, že v roce 2010 musel z partaje vystoupit, nějakou dobu působit jako nezávislý a následně přejít k demokratům.

Navzdory mnoha kompromisům Obama nezískal v dolní komoře Kongresu jediný republikánský hlas pro své ekonomické stimuly či zdravotnické zákony, navíc byl odpor vůči jeho politice často veden otevřeně rasisticky, například když jej letáky proti jeho zdravotní reformě zobrazovaly jako Afričana vedle šamana s kostí v nose, vyzdvihuje politolog. Podotýká, že i Obamův nástupce, Trump, se dostal do politického popředí díky zpochybňování Obamova amerického původu.

„Obama hovoří o těchto hysterických reakcí vůči sobě rozumně, ale stručně, nikdy nenabízí hlubokou analýzu či zapálené rozhořčení,“ upozorňuje Zakaria. Podotýká, že exprezident pouze připouští, že se příliš nesoustředil na zlověstné spodní proudy, které nabývaly na síle, jelikož byl spolu se svým týmem příliš zaměstnán.

Vysvětlení ale může také znít, že se Obama nechtěl ponořit do hlubokých a temných vod, které se tolik lišily od slibné, optimistické země, ve kterou chtěl tak horlivě věřit, naznačuje politolog. Konstatuje, že pro Obamu totiž Spojené státy zůstávají zemí zaslíbenou.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 51 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy