MONITOR: Demokracie versus autoritářství. Svět čeká dlouhý zápas, zní z Washingtonu

Svět stále zpracovává aktuální trauma z amerického odchodu z Afghánistánu, konstatuje editorial server Washington Post. Prestižní deník očekává, že bude trvat dlouhé roky, než se projeví a budou pochopeny všechny konsekvence této situace.

Národní zájmy a šíření demokracie nezle oddělit

To, o co se v současnosti hraje, definoval americký prezident Joe Biden, konstatuje editorial. Připomíná, že krátce po nástupu do funkce nastínil budoucnost světa coby dlouhého soupeření mezi politiky jako Vladimir Putin nebo Si Ťin-pching, kteří jako nejlepší cestu vpřed vidí autoritářství, a Spojenými státy a jejich spojenci, kteří věří, že zvítězit musí demokracie.

Renomovaný deník s touto Bidenovou strategickou vizí souhlasí a považuje ji za urgentní, jelikož Rusko a Čína nejen tvrdě stojí proti Spojeným státům, ale na rozdíl od nedávné minulosti tak často činí v souladu.  

"Bidenovo rozhodnutí bezpodmínečně stáhnout americké a spojenecké síly z Afghánistánu a vydat zemi teokratickému Tálibánu je naneštěstí těžké sloučit s jeho vizí," pokračuje vlivný server. Přiznává, že stávající americká administrativa však situaci takto nehodnotí a šéf Bílého domu argumentuje, že Afghánistán jen odčerpával zdroje, které je lepší vynaložit do velmocenského soupeření.

Načasování a způsob odchodu, včetně Bidenova znevažování a opuštění někdejších afghánských spojenců - ať měli jakékoliv chyby -, vysílá podle prestižního deníku problematický signál, z něhož si zahraniční pozorovatelé mohou vyvodit dva závěry: Zaprvé, existují limity americké vytrvalosti. Zadruhé, Spojené státy si nemyslí, že všichni lidé bez rozdílu si zasluhují a jsou schopni vládnout si sami.

Ve světle kábulské katastrofy Biden rázně trvá na tom, že odteď se Spojené státy budou řídit národními zájmy a skoncují s pokusy demokratizovat jiné země vojenskou silou, poukazuje editorial. Konstatuje, že toto je ale prázdná fráze, jelikož Američané se pokusili nastolit stabilní demokracii v Afghánistánu právě na základně svého národního zájmu, kterým bylo odstranění Tálibánu a teroristů z al-Káidy, jimž hnutí poskytovalo útočiště.     

Z tohoto důvodu by nyní bylo nezodpovědné a sebepoškozující nechat v Afghánistánu mocenské vakuum, upozorňuje Washington Post. Deklaruje, že ve skutečnosti nelze americké národní zájmy a šíření demokracie - nebo alespoň politické stability - snadno oddělit, už jen na základě toho, že americké zájmy byly vždy určovány i na základě odkazu na hodnoty země.

Spojené státy musejí opravit vlastní dům

"Co jiného vysvětluje současnou snahu Bidenovy administrativy podpořit zvolenou vládu na Ukrajině, dalšího státu rozežíraného korupcí, který ale ze strategického hlediska představuje hráz ruskému autokratickému zasahování do demokratické Evropy?" táže se vlivný deník.

Biden sám 25. března prohlásil, že pro porážku autokracií musejí Spojené státy prokázat funkčnost demokracie, připomíná renomovaný server. S tímto předpokladem souhlasí, především pokud jde o domácí agendu šéfa Bílého domu v otázkách oživení ekonomiky a posilování volebního práva.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Spojené státy si musejí dát do pořádku vlastní dům," pokračuje americký deník. Vyzdvihuje, že globální vzestup Číny a Ruska závisí na jejich ochotě uchylovat se k tvrdé síle, nikoliv na inspirativnosti jejich politických a společenských modelů.

Peking a Moskva poskytují politickou, hospodářskou a vojenskou podporu spřízněným brutálním a zkorumpovaným režimům vládnoucím například v Kambodži, Sýrii či Venezuele, přičemž dávají najevo, že tak budou činit dlouhodobě, kritizuje Washington Post. Apeluje proto, aby byl zbytek Bidenova prezidentství zasvěcen ujišťování ostatních zavedených i ohrožených demokracií, že Spojené státy podobně pevně stojí na jejich straně.     

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Rusko Čína demokracie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy