Den díkuvzdání: Miliony Američanů se vydaly na cesty, pandemii covid-19 navzdory

Spojené státy ve čtvrtek čeká Den díkuvzdání, a miliony Američanů se vydaly na cesty za rodinami, navzdory varováním expertů, že šíření koronaviru neustává a opatrnost a odpovědnost jsou na místě, píše zpravodajský web BBC.

Podle průzkumu pro list The New York Times (NYT) plánuje s blízkými mimo nejužší rodinný kruh povečeřet zhruba čtvrtina Američanů. Nemalá část občanů se však rozhodla tradiční formát oslavy oželet.

Den díkuvzdání je tradičně spojován se setkáním v širokém rodinném kruhu u bohaté tabule, na níž nesmí chybět krocan s nádivkou, brusinková omáčka a dýňový koláč. Ve Spojených státech svátek připadá na čtvrtý listopadový čtvrtek, v sousední Kanadě jej slaví už druhé říjnové pondělí. Poprvé svátek slavili evropští osadníci v Americe v roce 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy.

Jen mezi pátkem a nedělí americká letiště minulý týden odbavila tři miliony cestujících, což je asi polovina běžného provozu kolem Dne díkuvzdání. I tak se však odhodlalo létat nejvíce Američanů od poloviny března, kdy se začala nemoc covid-19 v zemi prudce šířit. Hlavní americký expert na infekční choroby Anthony Fauci v rozhovoru s televizním kanálem CBS News řekl, že rušná letiště "nás dostanou do ještě větších problémů, než máme nyní". Miliony Američanů se však také letos kvůli koronaviru rozhodly tradiční oslavu Dne díkuvzdání oželet a zůstat doma.

"Jsme zvyklí na rodinné sešlosti. Nemožnost trávit svátky s rodinou, zejména pokud jde o návštěvu rodičů, je těžká," uvedl Abdul Razzak z Ohia. Meredith Powerová z Marylandu mezitím řekla BBC, že Den díkuvzdání bude trávit pouze s manželem a rodinným známým, se kterým se stýkají celý rok. Ryan Sedgeley z Wyomingu uvedl, že se celý rok vyhýbá zbytečnému cestování a kontaktům s dalšími lidmi. Mrzí ho však, že se nemůže vídat se svou babičkou.

Většina pozornosti se nicméně soustředí na Američany, kteří se přece jen rozhodli cestovat. Snímek z přeplněné letištní haly na internetu sdílel lékař Cleavon Gilman, který pracuje na pohotovosti v Arizoně. Napsal v něm, že nemocnice v Arizoně jsou přetížené a zbývá pouze 174 lůžek na jednotkách intenzivní péče, zmínil miliony nemocných a nakažený zdravotnický personál. "Naše prosby o pomoc jsou ignorovány, toto je letiště ve Phoenixu," napsal.

Healthcare workers are drowning and the sea level rises each day with unprecedented hospitalizations. Iranian artist @Bozorgmehr_h pic.twitter.com/bSzJsqnpdL

— Cleavon MD (@Cleavon_MD) November 21, 2020

V úterý Spojené státy zaznamenaly více než 2200 úmrtí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od 6. května, píše NYT. Stolovat s lidmi, s nimiž nesdílí domácnost, plánuje zhruba 27 procent Američanů.

Názory na to, zda o svátku riskovat setkání s lidmi mimo domácnost, patrně souvisí i s politickými názory dotyčného. Respondenti z řad voličů demokratů například v mnohem menší míře plánují velká setkání s členy více domácností.

Ve srovnání s předešlými roky Američané před letošním Dnem díkuvzdání podle NYT méně létají a jezdí vlakem, ale změna v automobilovém provozu tak dramatická není. Vzhledem k důraznému varování expertů mnoho Američanů své plány na Den díkuvzdání přehodnotilo.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Den díkůvzdání (Thanksgiving) Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy