Drony či laserem naváděné bomby. Americká vláda dohodla prodej zbraní do Maroka za miliardu dolarů

Americká vláda poslala v pátek do Kongresu dohodu o plánovaném prodeji zbraní do Maroka v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč), informovala agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Agentura připomněla, že se tak stalo den poté, co byla oznámena dohoda o normalizaci vztahů mezi Marokem a Izraelem, kterou zprostředkovaly Spojené státy.

Dohoda o možném prodeji zbraní Maroku podle Reuters zahrnuje prodej čtyř bezpilotních letounů MQ-9B SeaGuardian, protitankových střel Hellfire, laserem naváděných bomb Paveway či další přesně naváděné munice. Američtí zákonodárci mohou prodej zablokovat, podle zdrojů agentury Reuters to ale není pravděpodobné.

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Izrael a Maroko se dohodly na normalizaci vztahů za zprostředkování Washingtonu. K dohodě podle médií přispělo, že americký prezident Donald Trump souhlasil, že USA uznají marocké nároky svrchovanosti nad Západní Saharou. Většinu tohoto území na západě Afriky kontroluje už čtyři desetiletí Maroko.

Podle rezoluce OSN z roku 1991 má být ale uspořádáno referendum o sebeurčení Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští a odkud také vyplouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy. O nezávislost Západní Sahary, bývalé španělské kolonie, usiluje od 70. let fronta Polisario, která minulý měsíc přerušila příměří dohodnuté s Marokem v roce 1991. V rámci dohody Rabat souhlasil s uspořádáním referenda.

Maroko je čtvrtým muslimským státem, který letos na normalizaci vztahů s Izraelem přistoupil. Před ním to udělaly Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Súdán. Také se SAE dohodla americká vláda prodej moderních zbrojních systémů, a to za zhruba 23 miliard dolarů (asi 500 miliard Kč). Zprávy o této dohodě se objevily v září poté, co bylo v srpnu oznámeno navázání diplomatických styků SAE s Izraelem. Po oznámení dohody Izraele se Súdánem média informovala, že se Trumpova vláda rozhodla Súdán vyřadit ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byl od roku 1993.

Dohody o navázání diplomatických styků Izraele s těmito muslimskými zeměmi mají zejména posílit opozici vůči Íránu, který Izrael a Trumpova vláda považují za největší hrozbu na Blízkém východě. Normalizační dohody ostře kritizují Palestinci s tím, že jde o porušení dosavadní praxe. Podle ní měly arabské země vztahy s Izraelem normalizovat až po vyřešení izraelsko-palestinského sporu o palestinský stát.

Související

Více souvisejících

zbraně USA (Spojené státy americké) Maroko Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy