Forbes: Znepokojivý počet zdravotníků v USA odmítá očkování proti koronaviru

Přestože počet obětí s covidem-19 v USA rychle stoupá, překvapivě vysoké procento lékařů, zdravotníků a dalších pracovníků v přední linii boje proti koronaviru váhá s očkováním, anebo ho přímo odmítá. A to navzdory jasným vědeckým důkazům, že jsou vakcíny bezpečné a účinné, napsal Forbes.

Zdravotníci a pracovníci v přední linii dostali přednostní možnost očkování. Nedávný průzkum nadace Kaiser Family Foundation ovšem zjistil, že 29 procent zdravotníků s přijetím vakcíny váhá. Odvolávají se přitom na obavy z možných vedlejších účinků či nedůvěru k vládním ujištěním, že je vakcína bezpečná.

Začátkem tohoto týdne prohlásil guvernér státu Ohio Mike DeWine, že ho znepokojuje relativně nízký počet zaměstnanců domovů s pečovatelskou službou, kteří se rozhodli přijmout vakcínu. Podle jeho slov to zhruba 60 procent zaměstnanců odmítlo.

Doktor Josepf Varon, šéf jednotky intenzivní péče v houstonském zdravotním středisku United Memorial Medical Center v prosinci řekl, že ho více než polovina sester pracujících na této jednotce informovala, že se očkovat nenechají.

Průzkum mezi newyorskými hasiči zjistil, že 55 procent z nich se nechce nechat očkovat. List Los Angeles Times koncem minulého týdne informoval, že oficiální činitelé v kalifornském Riverside museli rozhodnout, kam mají přesměrovat nevyužité dávky vakcíny poté, co ji odmítlo odhadem 50 procent zaměstnanců v první linii.

Zaměstnanci v první linii ve Spojených státech jsou disproporčně černošského nebo hispánského původu. Právě na této části populace si pandemie vybírá vysokou daň - tam, kde existují dostupné údaje o etnicitě obětí, uvádějí statistiky, že černoši a hispánci tvoří 65 procent obětí s covidem-19, napsal Forbes.

Podle prosincového průzkumu institutu Pew Research Center je skepse vůči očkování nejvyšší mezi černošskými obyvateli, z nichž méně než 43 procent uvedlo, že by se rozhodně či pravděpodobně nechali očkovat.

Doktor Nikhila Juvvadi z chicagské nemocnice Loretto uvedl, že "neexistuje transparentní přístup u farmaceutických firem, výzkumných skupin a občas i vlády ohledně toho, kolik lidí z černošské a hispánské komunity bylo do výzkumu vakcín zapojeno.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) lékaři forbes

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové letos poprvé varují před bouřkami. Hrozí do půlnoci

První letošní výstrahu před bouřkami vydal v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Platí od 14. hodiny do půlnoci na úterý a týká se jižní a východní poloviny republiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy