George Floyd podle lékaře zemřel kvůli nedostatku kyslíku

Lékař povolaný jako svědek obžaloby v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem dnes uvedl, že George Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, když mu policista zaklekl na krk ve chvíli, kdy byl Floyd spoutaný a ležel na ulici obličejem k zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Video bělošského policisty s kolenem na krku Afroameričana obletělo svět a vyvolalo globální vlnu protestů proti rasismu. Pětačtyřicetiletý Chauvin obvinění z vraždy a zabití Floyda odmítá.

Floyd podle pneumologa Martina Tobina, který působí na jednotce intenzivní péče v Chicagu, následkem policistova zákroku zemřel na asfyxii (dušení). "Pan Floyd zemřel v důsledku nízké hladiny kyslíku," řekl porotě Tobin.

Lékař při výpovědi použil anatomické diagramy a úryvky videozáznamu ze zatýkání. Řekl, že lékařské důkazy odporují Chauvinovu tvrzení, že Floyd mohl zemřít následkem předávkování drogami. Dodal, že "zdravý člověk" by při podobném sevření také zemřel.

"Příčinou nízké hladiny kyslíku bylo mělké dýchání," uvedl Tobin. Tempo Floydových nádechů se podle něj nezpomalilo do chvíle, než ztratil vědomí. Předávkování fentanylem naopak podle Tobina provází náhlý pokles frekvence dýchání.

Mělké dýchání bylo podle lékaře zapříčiněno kombinací tlaků vyvíjených policií, včetně toho, že byl Floyd přitlačen k ulici se spoutanýma rukama a policista mu klečel na zádech a na krku.

Tobin si v jednom okamžiku rozepnul límec na košili a většina porotců následovala jeho žádost, aby udělali totéž. Dotkl se přitom svého krku a popsal, jak Chauvinovo koleno stlačilo jemnou tkáň hltanové části hrtanu, čímž tuto část respiračního systému v dolní části krku zablokovalo. Podle Tobina chvílemi Chauvin vyvíjel na Floydův krk tlak 41,5 kilogramu.

Proces s Chauvinem pokračuje druhým týdnem a očekává, že potrvá nejméně měsíc. Obhajoba prostor pro své argumenty dostane příští týden.

Chauvin a další tři policisté se Floyda snažili zatknout pro podezření, že použil padělanou dvacetidolarovou bankovku k nákupu cigaret. Následující den dostali výpověď.

Z videozáznamu je podle Tobina patrné, že se Floyd snažil odrazit od země, aby se mohl nadechnout. Způsob, jakým Chauvin a jeho kolega Alex Kueng posunuli Floydova pouta podle Tobina také omezilo Floydovo dýchání.

"Tlačili mu pouta do zad a nahoru, na druhé straně máte ulici. Ta hrála klíčovou roli," uvedl Tobin. "Je to, jako by levá strana byla ve svěráku," dodal.

Kueng a další dva policisté by měli stanout před soudem letos později. Čelí obvinění z napomáhání k usmrcení.

Na záznamu zaznělo, jak Chauvin zlehčuje Floydovo volání o pomoc slovy, že na mluvení potřebuje hodně kyslíku.

Tobin tento přístup označil za nebezpečný. "Je to pravdivé tvrzení, ale dává vám obrovský falešný pocit bezpečí," řekl lékař. "Rozhodně dýcháte, když mluvíte, ale neříká vám to nic o tom, zda budete dýchat za pět sekund," uvedl.

Z videa je podle lékaře rovněž patrné, že se Floydovi začala při záchvatu v důsledku nedostatku přísunu kyslíku do mozku třást noha. Chauvin podle Tobina měl koleno na Floydově krku ještě více než tři minuty poté, co bylo Floydovo tělo zcela bez kyslíku.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy