Haiti kolabuje. Chybí palivo, selhává školství, banky i nemocnice

Spojené státy vyzvaly své občany na Haiti, aby tuto karibskou zemi opustili kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci a kolabujícím službám. V důsledku nedostatku paliva, který trvá už několik týdnů, přestává v této nejchudší americké zemi fungovat veřejná doprava, banky, školy i nemocnice. Informovala o tom dnes agentura AP, která označila takové varování americké diplomacie za neobvyklé.

"Nedostatek paliva může omezit základní služby v nouzi, včetně přístupu k penězům v bankách, naléhavé zdravotní pomoci, internetu, telekomunikací a veřejné i soukromé dopravy," varovalo ve středu americké ministerstvo zahraničí. "Americká ambasáda pravděpodobně nebude mít možnost pomoci americkým občanům s odletem z Haiti, pokud přestanou fungovat komerční lety," dodalo ministerstvo, které podle AP neví, kolik Američanů na Haiti nyní je.

Za problémy se zásobováním pohonnými hmotami na Haiti mohou kriminální gangy, které ovládají části území, blokují silnice i unášejí auta s palivem. Tento týden vláda informovala například o zmizení 30 cisteren poslaných na jih země a uvedla, že palivo z nich gangy zřejmě prodaly na černém trhu.

Nedostatek pohonných hmot způsobuje i problémy v zásobování, což vede k růstu cen zboží, včetně potravin. Podle AP přitom asi 60 procent z 11 milionů obyvatel Haiti má denní příjem nižší než dva dolary (asi 44 Kč), přitom například galon benzinu (necelé čtyři litry) stojí nyní v této zemi 15 dolarů (330 korun). Omezené jsou na Haiti i dodávky vody, které závisí na generátorech.

Organizace Lékaři bez hranici (MSF) tento týden znovu upozornila, že zdravotnická zařízení na Haiti omezují služby. "Téměř všechna zdravotnická zařízení v Port-au-Prince buď zcela zastavila příjem pacientů, či poskytují už jen akutní ošetření," uvedla ve středu MSF. Nemocnice mají problémy s dodávkami elektřiny, kvůli nedostatku pohonných hmot nefungují dieselagregáty a mnozí zdravotníci se kvůli špatně fungující veřejné dopravě nemohou dostat do práce. Z téhož důvodu děti nemohou jet do školy a jejich rodiče do zaměstnání. Z domova pracovat nelze, když není elektřina či přístup k internetu.

Nejen cizincům hrozí od kriminálních gangů na Haiti také únosy. V polovině října například ozbrojenci unesli skupinu 17 lidí, v níž bylo 16 Američanů. Za jejich propuštění žádají výkupné 17 milionů dolarů (asi 374 milionů Kč).

Haiti v posledních letech kromě násilí gangů a ekonomické krize sužuje i politická nestabilita. Země už skoro dva roky nemá funkční parlament a zemi vládne premiér, protože prezidenta Jovenela Moïseho letos v červenci zavraždilo v jeho domě komando kolumbijských žoldnéřů. Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. V srpnu navíc část Haiti postihlo další ničivé zemětřesení, které způsobilo smrt přes 2000 osob i rozsáhlé škody na majetku.

Související

Více souvisejících

Haiti

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy