Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné léčila pacienty s virovou nákazou ebola ve Spojených státech, dostávám mnoho otázek o novém koronaviru, Covid-19,“ začíná svůj komentář pro server CNN Colleen Kraftová, profesorka z Emory University. Konstatuje, že v době šířící se pandemie jsou lidé často sami sobě největším nepřítelem.

Dobrá zpráva

Profesorka například obdržela dotaz, zda mohou být virem kontaminovány brýle na čtení, které byly objednány z Číny. Odpovídá, že to je velmi nepravděpodobné, protože koronavirus sice může přežít na povrchu věcí několik dní, ale pouze za příhodných teplot a vlhkosti, a proto se primárně šíří blízkým kontaktem s infikovanou osobou.

„Průměrně se dotýkáme rukama tváře, včetně nosu, očí a úst – oblastní s hlenitou membránou, patnáctkrát až třiadvacetkrát za hodinu,“ poukazuje odbornice. Dodává, že často si to ani neuvědomujeme, zároveň se dotýkáme například klik, držáků, slánek, rukou dalších osob či madel nákupních vozíků a vdechujeme malé kapénky pocházející z kýchnutí nebo zakašlání kolemjdoucích.

Dobrou zprávou tak podle Kraftové je, že kroky, kterými se může člověk chránit před nákazou koronavirem, pomáhají také proti šíření dalších epidemií, především sezónní chřipky. Ve Spojených státech bylo zatím potvrzeno 60 případů nákazy koronavirem, přičemž nemoci zatím nikdo nepodlehl, zatímco letošní chřipka postihla již 29 milionů Američanů a 16 tisíc jich zabila.

Covid-19 se šíří snadno a rozsáhle v provincii Chu-pej a dalších částech Číny, přičemž jeho výskyt byl potvrzen v dvacítce dalších zemí, přiznává lékařka. Podotýká, že navzdory skutečnosti, že nemoc si vyžádala zatím život více než 2.700 lidí, dobrou je zprávou, že ve více než 80 % případů má nákaza mírný průběh a nevyžaduje větší lékařský zásah, přičemž mnohem méně smrtící než další koronaviry, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).

Nejlepší radou, jak se člověk může vyhnout koronaviru a chřipce, je podle expertky dodržování hygieny na veřejnosti a při kontaktu s ostatními lidmi. Základním kamenem prevence je mytí rukou, které si žádá patřičnou dobu a pečlivost, má-li být efektivní.

„Aplikujte mýdlo a vodu po dobu, co trvá odzpívat píseň Hodně štěstí zdraví, nebo ruční dezinfekci s alkoholovou bází,“ doporučuje Kraftová. Podotýká, že podle studií pak lidé při mytí rukou zanedbávají palce, zápěstí a prostor mezi prsty.

Poučení z eboly

Profesorka vzpomíná na protokol pro nasazování a odkládání osobních ochranných pomůcek, který její tým dodržoval při péči o čtyři pacienty s ebolou na izolačním oddělení univerzitní nemocnice v americké Georgii, přičemž jeho dodržování bylo otázkou života a smrti. Upozorňuje, že právě nedostatečná hygiena rukou spolu s odkládáním speciálního respirátoru byla pro zdravotníky nejrizikovějším faktorem nákazy, což platilo ještě více pro zdrojové oblasti nákazy v Africe.

Členové lékařského týmu uspěli, protože na sebe vzájemně dohlíželi a pokaždé, když si některý z nich nasazoval či odkládal ochranné pomůcky, stál u něj kolega se seznamem úkonů a kontroloval, že nebyl vynechán žádný krok, vzpomíná Kraftová. Dodává, že ochrana zdravotníků je klíčová i při boji s Covid-19 a připomíná, že nemocí se nakazilo přes 1.700 čínských zdravotníků a 6 z nich zemřelo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „To je znepokojivé. Nechceme ztrácet zdravotnické pracovníky, jako se stalo v případě eboly v Sierra Leone a Libérii, kde jsou pomníky stovek zdravotníků, kteří tam zemřeli,“ pokračuje lékařka. Přiznává, že v běžném životě není reálné nosit ochranný oblek a respirátor, ale podotýká, že některá ponaučení lze v současné situaci využít.

Profesorka například pro cestování letadlem doporučuje namísto ochranné masky pouze vyvarovat se dotyku povrchu předmětů a vlastního obličeje, což by měl mít člověk neustále na paměti. „Maska, kterou jste nikdy předtím nepoužili a budete ji nosit celý den, čímž provlhne, vám nepomůže,“ upozorňuje expertka. Varuje, že naopak její nepohodlnost může vést k častějšímu kontaktu rukou s obličejem, což snižuje její efektivitu.

Před mnoha nemocemi, včetně Covid-19, dokáže ochránit zkrátka dobrá hygiena rukou a tváře, konstatuje Kraftová. Dodává, že riziko je samozřejmě závislé na četnosti kontaktu s infekcí, a tak jsou některé skupiny ohroženější, například zdravotníci pracující s pacienty nakaženými koronavirem. V mnoha světových oblastech, například v USA je velmi nepravděpodobné, že by byla běžná veřejnost vystavena viru a nebezpečí nákazy je považováno z nízké, vyzdvihuje expertka.

Mírně zvýšené riziko platí pro lékaře, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty trpícími respiračními problémy, ale i pro ty platí stejná ochrana jako pro ostatní – uvědomovat si potenciální riziko nákazy a zmírňovat jej, myslet na to, čeho se člověk dotýká a dodržovat pravidelnou a důkladnou hygienu rukou, uzavírá expertka.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi ve třetím zápase na MS poprvé padli. Po bojovném výkonu prohráli se Švýcary až na nájezdy

Podobně jako na úvod v pátek s Finskem také v pondělí večer hrál český národní tým vyrovnaný a tudíž další těžký duel, tentokrát se Švýcarskem. Oproti zmiňovanému zápasu se severským soupeřem se fanoušci gólů ze hry dočkali, přičemž padnul pokaždé jeden na obou stranách. Rozdílovým hráčem duelu se nakonec stal nováček ve švýcarském týmu Kevin Fiala, jenž po příjezdu ze zámoří nejenže otevřel skóre, ale proměnil také první ze švýcarských nájezdů.

včera

včera

včera

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

včera

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

včera

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy