Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení v pandemii

Na americkém kontinentu přibylo v minulém týdnu denně v průměru 150.000 nakažených koronavirem, nejvyšší počty hlásí Spojené státy, naproti tomu Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení epidemické situace.

Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa Panamerické organizace (PAHO) Jarbas Barbosa. Podle něj eviduje stálý pokles Střední Amerika a koronavirové křivky zploštily i Chile, Paraguay či Uruguay, zlepšení je znát i v Argentině či Brazílii.

V celé Americe se dosud potvrdilo na 22,4 milionu nákaz virem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil před téměř rokem v Číně a jímž se ve světě podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě nakazilo 51,8 milionu lidí. Asi 10,6 milionu případů evidují Spojené státy, které mají na 328 milionů obyvatel a jsou v absolutních číslech nejhůře postiženou zemí.

Nejpostiženějším kontinentem je ten americký, který eviduje na 665.000 úmrtí spojených s covidem-19, což je asi polovina takových úmrtí ve světě.

V Latinské Americe, která má na 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 11,8 milionu nákaz koronavirem, z toho zhruba polovina (5,7 milionu) v její nejlidnatější zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel zažil vrchol epidemie na přelomu července a srpna a nyní je tam už patrný mírně, ale stále klesající trend.

Naopak druhá nejlidnatější latinskoamerická země Mexiko, jež má 128 milionů obyvatel a zaznamenala dosud necelý milion nákaz, nejeví známky zlepšení. Stejně jako padesátimilionová Kolumbie, kde denní počty nákaz koncem října dosáhly druhého vrcholu v této pandemii. Řada zemí regionu přitom nezažila druhou vlnu, jakou evidují například evropské země.

Brazilský lékař Barbosa také pochválil mimo jiné Argentinu, Kostariku a Jamajku za účinné trasování kontaktů nakažených. Argentina podle něj eviduje zlepšení i díky lepší spolupráci federálních a regionálních úřadů.

Zástupce šéfa PAHO, která je regionální odbočkou Světové zdravotnické organizace (WHO), též řekl, že vakcína proti covidu-19 by mohla být dostupná v prvním pololetí příštího roku. Pro Latinskou Ameriku ale podle něj zřejmě nebude vhodná vakcína vyvinutá americkou společností Pfizer a německou firmou BioNTech, která tento týden vzbudila velké naděje. Ta se totiž musí skladovat při velmi nízké teplotě (kolem 75 stupňů Celsia), což bude problém pro očkování v nízkopříjmových zemích či mimo větší města.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Jižní Amerika Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy