Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst v ozbrojený konflikt. Na odborné konferenci v Pekingu věnované čínsko-americkým vztahům to dnes prohlásil americký exministr zahraničí a historik Henry Kissinger. Dnes 96letý bývalý diplomat byl v 70. letech minulého století jednou z ústředních postav při obnovování diplomatických vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

"Pokud necháme konflikt, aby se dál prohluboval, mohl by být výsledek ještě horší, než to, co se stalo v Evropě (ve 20. století)," prohlásil Kissinger. "První světová válka vypukla kvůli relativně drobné krizi (...) a dnes jsou zbraně mnohem ničivější," dodal. "Čína je velkou ekonomickou mocností, stejně jako my (USA). Určitě na sebe tedy budeme narážet po celém světě," poznamenal také bývalý diplomat.

Nejvyšší prioritou při konfliktu mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v období studené války bylo podle Kissingera dosáhnout dohody o jaderném odzbrojení. Jelikož je ale konfrontace mezi USA a Čínou od počátku "pasivní", nemá Washington vybudované nástroje k tomu, aby s Pekingem jednal jako s vojenskou mocností. Pokud budou obě země stále pohlížet na každý vzájemný problém jako na konflikt, mohlo by to být podle exministra "nebezpečné pro lidstvo".

Kissinger považuje současná obchodní jednání mezi oběma zeměmi za pouhou "náhražku" závažnějších politických rozhovorů, jež by se měly týkat například problematiky Hongkongu. Na dotaz, zda by mohl být právě spor o poloautonomní čínský region jiskrou, jež povede k nové studené válce, odpověděl bývalý šéf americké diplomacie, že doufá, že se tento "vysoce emotivní" problém podaří vyřešit vyjednáváním.

Kissinger v roce 1971 jako národní bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona tajně odletěl do Číny, kde zahájil diplomatická jednání. Obě země spolu přitom nekomunikovaly od roku 1949, kdy se v Číně chopili moci komunisté vedení Mao Ce-tungem. Jen několik měsíců po Kissingerovi přiletěl na státní návštěvu Číny samotný Nixon, který svou cestu nazval "týdnem, který změnil svět". Podle expertů šlo o jednu z nejvýznamnějších zahraničních cest amerického prezidenta v historii.

Kissinger je v Číně stále přijímán s nejvyššími poctami a setkává se tam s vysokými státními představiteli. Loni v listopadu jej v Pekingu přijal i čínský prezident Si Ťin-pching.

Související

Více souvisejících

Henry Kissinger USA (Spojené státy americké) Čína válka

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

včera

Tornádo na jihu Čech? Bylo to něco jiného, vysvětlili meteorologové

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy