Na Haiti dopadla humanitární katastrofa. 650 tisíc lidí potřebuje okamžitou pomoc

Po sobotním zemětřesení na Haiti, které si vyžádalo přes 2000 obětí, potřebuje v této karibské zemi naléhavou humanitární pomoc na 650.000 lidí. Podle zahraničních médií tisíce z nich přespávají v provizorních přístřeších postavených z větví a plachet, děti spí na igelitech na mokré zemi, protože počátkem týdne oblast postihly i lijáky.

Zraněných je nejméně 12.000, nemocnice jsou přeplněné, chybí lékaři, potraviny, pitná voda. Dodávky pomoci ztěžuje i působení ozbrojených gangů, jež kontrolují některé oblasti. Zemi sužuje už řadu let politická nestabilita a po červencové vraždě prezidenta ji vede nový premiér.

"Nemáme pitnou vodu, nemáme se kde umýt, není jídlo. I když má někdo peníze, nemůže si nic koupit, protože obchody jsou zničené," popsal deníku El País dvaasedmdesátiletý Charly Gonouse, který přišel při zemětřesení o dům nedaleko města Les Cayes. "Tady nefunguje vláda, pomáháme si sami," dodal.

Podobně popsala situaci serveru BBC Mundo Chilanka Consuelo Alzamoraová, která žije v Les Cayes deset let. "Nikdo nám nepomáhá, nedostali jsme ani stany, jídlo, nic. Lidé se tu cítí opuštění a zoufalí, mají hlad. A jelikož je pomoc tak pomalá, lidé propadají šílenství," uvedla chilská fyzioterapeutka, která po zemětřesení pomáhá lidem s lehčími zraněními.

Nemocnice kolabují, nemají dost zdravotnického materiálu ani zdravotníků. "Jedno z dětí, které jsem ošetřovala, se vrátilo z nemocnice. Má těžkou zlomeninu a potřebuje operaci. Ale v nemocnici neměli ani sádru a dali mu jen obvaz," popsala Alzamoraová. "Spolupracujeme s traumatology v Chile přes zoom, ukážeme jim jednotlivé případy a oni nám řeknou, co dělat," dodala. Chilanka s dobrovolníky také rozdává hygienické potřeby, které sama sehnala. "Lidé si postavili provizorní stany na fotbalových hřištích či jiných volných prostorách, rozdávali jsme igelity, aby měli alespoň na čem spát, když zem je mokrá po deštích," dodala.

"Všichni jsou promočení, včetně dětí, mají hlad, ale my jídlo nemáme. Někteří na nás zoufale volali: přivezte nám jídlo," popsala Alzamoraová. Podle ní je rovněž těžké sehnat pitnou vodu. Z města Les Cayes, které má několik stovek tisíc obyvatel, se stalo město duchů. Mnoho lidí odešlo na venkov či do hlavního města Port-au-Prince, protože jejich domy jsou poškozené.

El País citoval i pětadvacetiletou Ylet Gerthaovou, která při zemětřesení přišla o desetiletou dceru, rodiče a sestru. Nyní musí sehnat jídlo pro své druhé dítě a neteř, z níž se stal sirotek. "Bůh ví, co dělá," řekla odevzdaně Gerthaová v jednu po poledni, kdy ještě v ten den nic nejedla.

"Nějakou pomoc jsme dostali, ale potřebujeme další. Chybí nám nemocniční lůžka, zdravotnický materiál, dlahy, stany," řekl Anthony Titus, místní lékař, který od soboty nevyšel z nemocnice. Ve dne ošetřuje zraněné a v noci se snaží trochu odpočinout.

Problémem Haiti je řadu let kromě ekonomické krize i politická nestabilita. "Nemáme vládu, respektive nikdo ji neuznává. Nejsou tu mezinárodní jednotky, vidět jsou jen novináři," popsala chilská fyzioterapeutka z Les Cayes. "Říkají, že doktoři přijedou nejdříve v pátek," dodala. Podle ní se Haiťané vždy cítili, že svět na ně zapomněl. Tam nikdo nechápe, že jsou problémy v Afghánistánu. Haiťané mají svých starostí dost, napsal server BBC Mundo.

Související

Více souvisejících

Haiti Zemětřesení na Haiti

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy