Nad Spojenými státy se vznáší přízrak 30. let. Ekonom naznačil pochmurný scénář

NÁZOR - Jestliže před zveřejněním posledních pochmurných čísel o nezaměstnanosti ve Spojených státech měl předseda americké centrální banky FED Jerome Powell pohnutky k obavám o průběh k postkoronavirového oživení americké ekonomiky, nyní má další důvod ke znepokojení. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Armáda nezaměstnaných

Aktuální čísla o nezaměstnanosti v USA musí Powellovi připomenout, že americká ekonomika vstoupila do - v poválečné době - neznámých vod, deklaruje ekonom. Za znepokojivé označuje také to, že brzy se mohou objevit ekonomické hrozby podobné těm, kterým země čelila naposledy ve 30. letech minulého století.

"Ani během velké deprese se nezaměstnanost nezvedala zdaleka tak rychlým tempem jako nyní," pokračuje odborník. Poukazuje, že za posledních šest týdnů, kdy jsou Spojené státy v karanténě, muselo o podporu v nezaměstnanosti požádat šokujících 30 milionů Američanů, tedy celá pětina pracujících, a je velmi pravděpodobné, že před opětovným otevřením americké ekonomiky bude vrchol nezaměstnanosti nad 20 %.

Lachmana rovněž znepokojuje pravděpodobnost, že nezaměstnanost zůstane mimořádně vysoká po delší dobu, jelikož ekonomika se bude zotavovat jen pozvolna, podobně jako po velké recesi z roku 2008 a podle vládního Rozpočtového úřadu Kongresu do konce roku 2021 klesne pouze na 10 %.

V době, kdy Spojené státy vykazovaly vysokou nezaměstnanost, se zemi nikdy nevedlo dobře, podotýká analytik. Dodává, že mimořádně špatné je ovšem zažívat prudce rostoucí nezaměstnanost při dnešní tvrdohlavě nízké inflaci, vysokém zadlužení země a vysokých schodcích federálního rozpočtu.

Pokud zůstane nezaměstnanost a zadlužení mimořádně vysoké po delší čas, musíme se připravit na silný tlak na snižování mezd a cen, obává se Lachman. Varuje, že při počáteční inflaci na současné, nízké úrovni, bude mít tento tlak pravděpodobně za následek problém vlivu deflace na dluhy jako ve 30. letech.

Deflační bolehlav

"Deflace by byla tou poslední věcí, kterou Jerome Powell nyní potřebuje, když se snaží rychle nastartovat ekonomiku po započtení inflace nízkými úrokovými sazbami," pokračuje expert. Soudí, že FED brzy zjistí, že jeho snahu snižovat úrokové sazby negují klesající ceny, jelikož při poklesu cen - jak se ukázalo v Japonsku v posledních dvou desetiletích - spotřebitelé i firmy zpravidla odkládají nákupy v naději, že v budoucnu nakoupí za lepší cenu.  

Deflace může přivodit Powellovi další bolehlav v podobě prohloubení dluhového problému Spojených států, konstatuje ekonom. Vysvětluje, že pokud ceny a příjmy padají, domácnosti i firmy budou mít problém platit své dluhy a důsledkem může být větší šance brzké vlny osobních i firemních bankrotů, která dostane americký finanční systém pod nezanedbatelný tlak.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle analytika netřeba dodávat, že deflace také zkomplikuje americké vládě východiska z jejích dluhových a rozpočtových problémů, což je velmi znepokojivé s ohledem na nedobrý stav veřejných financí Spojených států. Podle Rozpočtového úřadu Kongresu dosáhne letošní deficit zřejmě rekordní úrovně 17,5 % HDP a v následujícím roce poklesne jen na 10 %, což povede k nárůstu celkového objemu dluhu na 108 % HDP v nadcházejících dvou letech, upozorňuje Lachman.

Nelze než doufat, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a Kongres si uvědomí omezení, kterým dnes FED čelí při snaze o opětovné rozpohybování americké ekonomiky, pochopí, že při propadu cen a úrokových sazbách téměř na nule FED přišel o většinu svého arzenálu, uvádí analytik. Dodává, že pokud FED zjistí, že společnosti a domácnosti čelí problémům se solventností, nemůže prostřednictvím větších půjček zabránit jejich bankrotům.

"To vše naznačuje, že pokud v nadcházejících měsících paběrkující oživení americké ekonomiky ukáže, že je potřeba větší podpora, tato podpora musí nezbytně pramenit z rozpočtové politiky, nikoliv z centrální banky," uzavírá ekonom.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy