Napětí v Iowě: Vyhraje Buttigieg, nebo Sanders? Je to o fous

Vyrovnaný zápas o demokratickou prezidentskou nominaci svádějí v Iowě bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg se senátorem Berniem Sandersem. Buttigieg si po sečtení výsledků z 97 procent okrsků udržuje těsné vedení, uvedla televize CNN. S výrazným odstupem jsou na třetím místě senátorka Elizabeth Warrenová a na čtvrtém bývalý viceprezident Joe Biden.

Demokraté v Iowě vybírali svého prezidentského kandidáta už v pondělí, kvůli technickým problémům ale dosud nejsou známé konečné výsledky.

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Podle aktuálních výsledků drží podíl 26,2 procenta iowských delegátů Buttigieg, Sanders pak o jednu desetinu procentního bodu méně. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

Great to be back in the Granite State.Thank you to everyone in Manchester, Portsmouth, Laconia, and Concord who brought the energy that’s going to turn out the vote next Tuesday. pic.twitter.com/pfWzGFE9LI

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 5, 2020

I když v procentním podílu delegátů vede Buttigieg, Sanders na pondělních shromážděních demokratů dostal od straníků větší podporu. Při konečné volbě se za něj podle prozatímních výsledků postavilo 44.753 straníků a za Buttigiege 42.235 straníků. Rozhodující nicméně není součet odevzdaných hlasů, ale právě počet získaných delegátů.

Stejné pravidlo platí i v prezidentských volbách, kdy v konečném důsledku Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V prezidentských volbách v roce 2016 sice demokratku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump, který získal více volitelů.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, a to i na americké poměry, jak poznamenávají tamní média. V každém volebním shromáždění se voliči nejprve rozdělili do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávali přednost. Pokud se v dané skupině sešlo méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, museli si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině, nebo mohli založit skupinu novou. Minimální procentní podpora uchazečům o nominaci se pak dále rozdělila podle toho, kolik delegátů daný okrsek pomáhal vybrat.

Výsledky z Iowy jsou proto složeny ze tří přehledů, píše list The New York Times. První sada ukazuje podporu, jakou uchazeči o nominaci měli při prvním kole výběru, druhá při konečném výběru a třetí část je pak procentní podíl delegátů stranického sjezdu demokratů, na kterém budou vybráni delegáti za Iowu pro celoamerický sjezd demokratů.

Letošní způsob ohlášení výsledků je odlišný od toho v roce 2016, kdy zde zvítězila Clintonová, za kterou Sanders jen těsně zaostal. Tehdy iowští demokraté oznámili jen procentní podíl delegátů získaný jednotlivými uchazeči. AP poznamenala, že ke změnám přistoupili iowští demokraté na výzvu Sanderse, který žádal větší transparentnost výběrového systému. Pro stejnou úpravu se rozhodla i Nevada, kde budou stranická shromáždění demokratů 22. února.

Zajímavostí nového systému je možnost, že každá z výše zmíněných tří sad výsledků bude mít jiného vítěze. Nyní jsou to dva - Buttigieg a Sanders. Zatímco Saders má podle současného přehledu největší podporu v prvním i v závěrečném kole výběru, Buttigieg má větší procentní podíl delegátů, což je rozhodující. Jednotlivé výsledkové přehledy ukážou ale to, jakou podporu uchazeči o prezidentskou nominaci mají.

AP podle výsledků z jednotlivých okrsků sestavila přehled o tom, jak si kandidáti vedli v jednotlivých iowských okresech. Buttigieg ovládl 60 okresů z celkových 99, Sanders vede v 20 okresech, Biden získal deset okresů a senátorky Warrenová a Amy Klobucharová dva, respektive sedm. Ve 28 okresech dosud nejsou data konečná, neboť chybí konečné výsledky ze všech tamních okrsků.

Související

Více souvisejících

Pete Buttigieg Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Volby USA Elizabeth Warren Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy