Nákaza koronavirem z jídla? Podle odborníků neexistují přesvědčivé důkazy

Tento týden čínské úřady informovaly o mražených kuřecích křídlech z Brazílie s přítomností koronaviru. Podle odborníků není třeba propadat panice, protože neexistuje žádný důkaz, že by se nákaza mohla šířit potravinami.

Inspekce z čínského města Šen-čen odebrala vzorky z povrchu masa z Brazílie a následně provedla test na covid-19. Testy se ukázaly jako pozitivní a místní úřady vydaly oficiální varování před nákupem mražených potravin. Následně se museli testu podrobit i lidé, kteří přišli s masem do styku, ale výsledky byly negativní. Podle vyjádření odborníka na respirační medicínu David Hui Shu-cheonga se mohlo jednat pouze o genetický materiál již mrtvého viru, který se mohl ukázat jako pozitivní. To ale neznamená, že je vir infekční.

„V tuto chvíli žádné důkazy neukazují na přenos viru z potravin,“ uvedl Ian Williams, vedoucí jedné z poboček amerických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se specializací na přenos infekce z vody nebo potravin. „Opravdu je přenos možný jen z člověka na člověka,“ dodal.

Podle CNN Williamsovo tvrzení podpořila i Správa potravin a léčiv v USA a ministerstvo zemědělství v červnu. Tyto úřady uvedly, stejně jako Williams, že žádný důkaz možné infekce z potraviny není, ale ani z obalů, ve kterých se potraviny nacházejí.

Podle CDC je však pravděpodobné, že se nákaza z potravinových obalů přenese pomocí rukou na obličej, protože virus je schopný na povrchu vydržet po dobu až několik dní. Mytím rukou lze riziko rapidně snížit.

„Lidé by se ale neměli bát potravin ani obalů, protože neexistují žádné důkazy o přenosu viru, na kterém by se podílelo jídlo,“ řekl Michael Ryan, výkonný ředitel programu Světové zdravotnické organizace (WHO), který dodal, že se nákaza primárně šíří z člověka na člověka. Podle jeho slov je vysoce nepravděpodobné, že by se vir přenesl prostřednictvím potravin, které byly vyrobeny jinde a následně dodány do země určení.

„I když nový koronavirus může zůstat na povrchu několik hodin nebo dní, je velmi nepravděpodobné, že by virus vydržel vystavení různým vlivům jako jsou přepravní podmínky nebo teploty,“ uvedla WHO, podle které také není možné, aby virus přežil v žaludku. „Když budete jíst jakékoliv jídlo, ať už teplé nebo studené, jde přímo do žaludku, kde se nachází velmi kyselé prostředí a nízké pH, to virus inaktivuje,“ poznamenala WHO.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Úřady v USA definitivně schválily vakcínu od Pfizeru pro děti od pěti do 11 let

Zhruba 28 milionů dětí ve věku od pěti do 11 let má nyní ve Spojených státech nárok na vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Zelenou dala očkovací látce pro tuto věkovou skupinu ředitelka tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská jen pár hodin poté, co ji doporučila poradní komise orgánu, napsala dnes agentura AP.
Slovensko, ilustrační foto

Americký zdravotní úřad odrazuje mimo jiné i od cest na Slovensko

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes Američanům doporučilo, aby se kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19 vyhnuli cestám do Ruska, Belgie a na Slovensko. Tyto státy CDC nově zařadilo do kategorie nejrizikovějších zemí, informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Čína potraviny jídlo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy