Opomíjený důsledek pandemie: Města se po koronaviru navždy změní. Vědci prozradili jak

Světové metropole hromadně zavádí v rámci pandemie nová opatření, jejichž cílem je udržitelnost, potravinová soběstačnost, ochrana obyvatelstva a zlepšení životní úrovně. Podle některých expertů ale tato opatření nezmizí a naopak se stanou běžnou součástí našeho života.

Podle expertů se z mimořádných opatření brzy stane norma, píše Thomson Reuters Foundation (TRF), která je součástí zpravodajské a informační společnosti Reuters.

"Výjimečná doba vyžaduje výjimečnou odezvu. Většina hlavních inovací v oboru městského plánování a designu v dějinách byla založena na snaze zlepšit zdraví," říká Tony Matthews, profesor urbanismu a územního plánování na australské Griffithově univerzitě.

Dodal, že podobnou vlnu inovací spustí i covid-19. Města se totiž budou snažit dosáhnout větší soběstačnost a odolnosti s důrazem na dopravu, energii a dostatek potravin.

Ostatně i epidemie cholery v 30. letech 19. století vedla k lepším hygienickým opatřením v Londýně a dalších městech. Stejně tak i tuberkulóza, která na počátku 20. století vypukla v New Yorku. Velkoměsto díky tomu vylepšilo systém hromadné dopravy a bytovou regulaci.

V současnosti úřady například zkoumají možnosti mobility, přidávají cyklostezky a v některých ulicích zcela zakazují automobilovou dopravu, aby lidé mohli bezpečně dodržovat rozestupy. Podle odborníků na urbanismus jde o opatření, které ve městech vydrží dlouhodobě.

Starostka Paříže Anne Hidalgová chce například vytvořit "čtvrthodinové město", kdy lze všechny záležitosti každodenního života vyřídit v okruhu 15 minut od domova. Vše by mělo být dosažitelné chůzí, jízdou na kole, případně hromadnou dopravou.

Naopak v Singapuru pandemie vedla k větší potravinové soběstačnosti. Městský stát dováží 90 procent všech potravin, nyní se ale chce zaměřit na produkci potravin přímo ve městě. Do roku 2030 má z lokální produkce pokrýt zhruba 30 procent potravinové poptávky.

Vzhledem k tomu, že pandemie zasáhla i cestovní a turistický ruch, budou muset města závislé na příjmech z této oblasti rovněž změnit své ekonomické modely.

Upřednostnit sociální a ekologické cíle chce například i Amsterdam, kde většina míst už nebude jako dřív. "Krize plně odhalila zásadní slabosti našich systémů a většinu zavedených řádů převrátila naruby. Budeme se muset opravdu přizpůsobit," dodal Matthews.

Související

Sberbank

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.
Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).

Více souvisejících

města New York Amsterdam (The Netherlands) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy