NÁZOR: Po deltě přichází lambda. Vědkyně prozradila, zda je důvod k obavám

Peru eviduje celosvětově zdaleka největší počet obětí covidu-19 v přepočtu na počet obyvatel, poukazuje Tara Hurstová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Birminghamské univerzitě, nastiňuje, že na 100 tisíc Peruánců zemřelo s covidem 596 osob, což je téměř dvojnásobek oproti druhé zemi pomyslného žebříčku, Maďarsku, které eviduje 307 mrtvých na 100 tisíc obyvatel.

Důvodů, proč si Peru vede v pandemii tak špatně, je podle expertky mnoho. Považuje za ně špatně financované a nepřipravené zdravotnictví, nedostatek intenzivních lůžek, pomalou vakcinaci, omezovanou testovací kapacitu, rozsáhlou šedou ekonomiky, která umožňuje jen minimu lidí nechodit do práce, a početné domácnosti.  

Zemi navíc sužuje virová varianta lambda, která byla poprvé zaznamenána v metropoli Limě v srpnu loňského roku, připomíná autorka komentáře. Dodává, že v dubnu 2021 již tvořila 97 % všech tamních sekvencovaných vzorků.

Lambda se nyní šíří i ve světě, upozorňuje Hurstová. Odkazuje na nedávnou zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), že varianta je již přítomná ve 29 zemích, přičemž se eviduje velké množství komunitního přenosu a rostoucí zastoupení této varianty koreluje s větší incidencí covidu-19.

WHO minulý měsíc označila lambdu za "globálně relevantní variantu" viru SARS-CoV-2, k čemuž se připojily i britské úřady, které jí začaly 23. června přikládat pozornost z důvodu jejího mezinárodního šíření a několika podstatným mutacím, konstatuje vědkyně. Doplňuje, že většina zaznamenaných případů ve Spojeném království je ovšem spojena s cestováním mimo Evropu.

Co říkají důkazy

"Relevantní varianta je taková, která má mutace, u nichž se očekává či ví, že ovlivňují věci jako přenositelnost (jak snadno se virus šíří), závažnost nemoci, schopnost vyhnout se imunitě po prodělané nákaze nebo očkování či zmást diagnostické testy," vysvětluje Hurstová. Podotýká, že mnoho vědců zmiňuje "nezvyklou kombinaci" mutací u varianty lambda, které ji činí mnohem nakažlivější.

Lambda vykazuje sedm mutací spike proteinu, tedy houbovitých výstupků na povrchu viru, které mu pomáhají zachytit se buňky a zaútočit na ni, uvádí expertka. Dodává, že mutace zřejmě usnadňují této variantě přichytit se na lidské buňky a naopak znesnadňují protilátkám navázat se na virus a zneškodnit jej.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nesmíme ale zapomínat, že neutralizující protilátky nejsou jediným nástrojem lidského imunitního systému, pouze se nejsnáze zkoumají, vyzdvihuje odbornice. Zmiňuje zásadní roli T lymfocytů a soudí, že i několik mutací - jakkoliv nezvyklých - nemusí lambdě umožnit uniknout imunitní reakci.

Hurstová proto pokládá otázku, jaké máme důkazy o tom, že uvedené mutace činí z lambdy nebezpečnější virus než původní SARS-CoV-2. Obratem odpovídá, že jich je minimum.

Zatím nebyly publikovány žádné studie o variantě lambda, existuje jen několik preprintů, tedy studií, které zatím neprošly vědeckým posouzením v recenzním řízení nutném k publikaci v odborném časopisu, shrnuje autorka komentáře. Zmiňuje preprint vědců z Newyorské univerzity, který se zaměřil na účinnost vakcín od společností Pfizer a Moderna na lambdu a ve srovnání s původním virem zjistil dvou až trojnásobnou redukci vakcínou vytvořených protilátek.  

"To v kontextu situace není masivní ztráta neutralizujících protilátek," deklaruje Hurstová. Závěry zmíněného výzkumu podle ní ukazují, že tyto mRNA vakcíny zřejmě chrání i před variantou lambda.  

Vědci z Chilské univerzity zase zkoumali účinnost čínské vakcíny Sinovac proti lambdě a zjistili trojnásobný propad neutralizujících protilátek oproti původnímu viru, uvádí odbornice. Závěry těchto dvou studií, že neutralizace je alespoň částečně zachována, v ní vzbuzují naději, jelikož neutralizační protilátky představují pouze jednu formu imunitní reakce vyvolané očkováním.

Také zpráva britských zdravotnických úřadů z 8. července o aktuálních rizicích nezmiňuje v souvislosti s lambdou žádný důkaz, že by někde lambda vytlačovala variantu delta, podotýká vědkyně. Konstatuje, že výzkum pokračuje, ale v současnosti zůstává lambda pouze relevantní, nikoliv znepokojivou variantou koronaviru.       

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Peru věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

Ukrajina hlásí šest zraněných po nočních útocích. Sama útočila na Krymu

Ruské drony v noci na sobotu útočily v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Útoky si podle místních úřadů vyžádaly nejméně šest zraněných a škody na kritické infrastruktuře i komerčních a obytných budovách, informují agentury Reuters a DPA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy