"Prosím, nestřílejte." Daily Mail zveřejnil videozáznam policistů ze zatýkání Floyda

Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer dvou, nyní už bývalých amerických policistů, kteří se 25. května účastnili zatýkání černocha George Floyda. Z videa, je patrné, že Floyd měl strach, omlouval se a vzdoroval mužům v policejním voze krátce před svou smrtí.

Strážník Derek Chauvin, který byl kvůli smrti neozbrojeného muže obviněn z vraždy, nakonec zaklekl Floydovi krk, což skončilo smrtí zadrženého. Incident v Minneapolisu spustil protesty proti rasismu a policejní brutalitě v USA.

Policie na místo dorazila poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, který měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou, píše Daily Mail.

Podezřelý seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi, svou bývalou přítelkyní Shawandou Hillovou a kamarádem Mauricem Hallem. Strážník Thomas Lane poté na okénko zaklepal. Když se dveře otevřely, Lane okamžitě namířil zbraň na Floydovu hlavu. Ten se začal omlouvat, načež ho strážník vulgárně vyzval, aby dal ruce nahoru. Floyd následně strážníkům řekl, že byl už v minulosti postřelen.

Lane poté Floydovi řekl, aby vystoupil a dal ruce na hlavu. Floyd reagoval: "Dobře, pane strážníku, prosím nestřílejte na mě". "Nezastřelím vás," odvětil Lane a požádal Floyda, aby se otočil. "Budu vám koukat do očí. Prosím nestřílejte," řekl Floyd. Alexander Kueng a Lane následně vzlykajícího Floyda vytáhli z auta a nasadili mu pouta.

Lane se zeptal dalších spolucestujících, proč se Floyd tak chová a zda není opilý. Floydova expřítelkyně odvětila, že byl v minulosti postřelen a naznačila posunkem, že má mentální problémy.

Dva strážníci poté Floyda odvedli k policejnímu vozu. Ten však odmítl nastoupit s tím, že trpí úzkostí. Lane trval na tom, že Floyd musí do auta. "Tady umřu," protestuje Floyd. "Umřu, právě jsem měl covid, nechci to znovu zažít," říká. Lane nabídne stažení okének, ale Floyd stále opakuje, že má strach. Krátce nato na místo dorazili Chauvin a Tou Thao. Floydovi se sice podařilo z vozu dostat, vzápětí však už ležel na zemi a Chauvin měl koleno na jeho krku, Lane a Kueng mu asistovali.

Thao se svých kolegů zeptal, zda je Floyd pod vlivem drog. Kueng řekl, že nejspíš kouřil marihuanu. Floyd mezitím opakuje, že nemůže dýchat. Kueng mu ale říká, že mluví, takže je v pořádku. "Asi takhle zemřu," říká pak Floyd. "Tak přestaň mluvit. Přestaň křičet," reaguje Chauvin.

Floyd se krátce poté přestal hýbat, na místě se shromáždil malý dav. Jeden muž se strážníků zeptal, zda si myslí, že jednají správně. Vyzval je, aby zatýkanému zkontrolovali tep. Lane se v jednu chvíli zeptal, zda by nebylo dobré Floyda otočit na bok. Chauvin, řekne, že ne. "Mám jen strach z toho jeho deliria, nebo co to je," uvádí Lane. Chauvin odvětí, že proto je na cestě sanitka. Po příjezdu záchranářů byl však Floyd už mrtev.

Daily Mail neuvedl, jak se mu podařilo záznamy ze služebních kamer policistů získat. Videa z kamer Lanea a Kuenga předložil soudu 7. července Laneův právník jako důkaz, který byl měl vést ke zrušení obvinění vůči jeho klientovi. Soud tehdy však zveřejnil pouze přepisy záznamů. Na základě rozhodnutí soudce Petera Cahilla bylo následně možné získat přístup k záznamům v omezené míře pouze v budově soudu. Skupina lokálních i velkých médií včetně americké televize CNN v červenci podala žádost o okamžité zveřejnění záznamů.

Čtyři strážníci zapojeni do zatýkání byli po incidentu propuštěni. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Tři další bývalí strážníci - Kueng, Lane a Thao - byli rovněž zatčeni a obviněni z napomáhání vraždě.

Právník Floydovy rodiny Ben Crump v pondělním prohlášení uvedl, že uniklé záběry dokazují, že Floyd nepředstavoval hrozbu.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Derek Chauvin (policista) Policie USA Black lives matter USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy