Protesty v USA pokračují. Dav paradoxně strhl sochu bojovníka za zrušení otroctví

I téměř měsíc po brutálním zákroku bělošského policisty, který skončil smrtí neozbrojeného černocha George Floyda, pokračuje ve Spojených státech vlna protestů, jejichž účastníci žádají změny fungování policie.

Zároveň se dál odstraňují sochy spojené s otrokářskou minulostí země: nejnovějším příkladem je památník někdejšího viceprezidenta USA a zastánce zotročování černochů Johna C. Calhouna v Charlestonu v Jižní Karolíně, informovala agentura AP. Ve Wisconsinu ale podle médií demonstranti v noci naopak strhli sochu jistého bojovníka za zrušení otroctví.

Terčem rozvášněného davu ve městě Madison se stala socha norského rodáka Hanse Christiana Hega, která nakonec skončila v místním jezeře Monona.

Statue of Hans Christian Heg has been pulled down at the Wisconsin State Capitol. Protesters got very confrontation when I tried to film. pic.twitter.com/p7ACUDz0SB

— Dylan Brogan (@telldylan) June 24, 2020

Stalo se tak v reakci na úterní zatčení demonstranta tmavé pleti, který podle policie svým vystupováním obtěžoval další lidi v centru města. Televize CBS News ale podotýká, že vandalové vyjádřili nesouhlas se zatčením zničením sochy člověka, který agitoval proti otroctví a padl v americké občanské válce na straně Severu.

"To, co se v noci na dnešek stalo v Madisonu, má pramálo společného s poklidnými protesty, které jsme po celém našem státě viděli v posledních týdnech. (...) Nesmíme dopustit, abychom zapomněli na důvod, proč tyto protesty začaly," napsal na twitteru guvernér Wisconsinu Tony Evers.

What happened in Madison last night presented a stark contrast from the peaceful protests we have seen across our state in recent weeks, including significant damage to state property.

— Governor Tony Evers (@GovEvers) June 24, 2020

Média kromě poničení Hegovy sochy zmiňovala i stržení jiného památníku a napadení státního zákonodárce Tima Carpentera, který předtím události fotografoval.

Odstranění Calhounovy sochy v Jižní Karolíně bylo naopak naplánované místními úřady. V úterý tento postup nejdříve jednomyslně schválilo městské zastupitelstvo v Charlestonu a po setmění začali dělníci pracovat na realizaci jejich rozhodnutí. Socha bývalého viceprezidenta i kongresmana v nadživotní velikosti se měla z náměstí Marion Square přesunout na "vhodné místo, kde bude ochráněna a uchována".

Sochy některých státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze již desetiletí. Mnoho měst v posledních týdnech přistoupilo k jejich odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě, které provázejí i útoky na podobné monumenty. V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona v parku před Bílým domem, načež se jeho současný šéf Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti pachatelům podobných činů.

Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt 46letého Floyda, kterému při zatýkání bělošský policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnový případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobných incidentů.

Účastníci demonstrací upozorňují mimo jiné i na zastřelení Breonny Taylorové při březnové razii v jejím bydlišti ve státě Kentucky. Policie města Louisville v úterý oznámila, že jednoho ze strážců zákona zapojených do této operace propustila.

Policie v březnu do bytu Taylorové vtrhla kvůli podezření, že místo je využíváno pro obchodování s drogami, a tvrdila, že vyšetřovatelé následně jen opětovali palbu od partnera Taylorové. Policejní velitel Robert Schroeder ale nyní vyjádřil "zděšení a údiv" nad postupem propuštěného detektiva Bretta Hankisona, informovala televize CNN.

Týdny manifestací v USA přinesly také řadu kroků a návrhů ve snaze změnit fungování policejních sborů. Jedním z hlavních požadavků demonstrantů je snižování policejních rozpočtů, které by umožnilo investice do alternativních mechanismů boje proti kriminalitě. Tyto apely zdá se vyslyšela starostka Seattlu Jenny Durkanová, která navrhne redukci rozpočtu místní policie o 20 milionů dolarů (přibližně 475 milionů Kč), tedy asi o pět procent. Durkanová zároveň žádá, aby policejní sbor vypracoval plán úspor v rozsahu až 50 procent oproti současnosti.

Související

Juraj Kucka (ještě v dresu Sparty)

Exsparťan na Ostrovech odmítl před zápasem pokleknout. Následně uvedl proč

Před víkendovým ligovým zápasem anglické nejvyšší fotbalové soutěže mezi Leeds a Watfordem se udál moment, který jistě zaujal nejednoho fanouška a vůbec člověka z anglické fotbalové veřejnosti. V dresu Watfordu totiž nastoupil slovenský fotbalista bývalý sparťan Juraj Kucka a právě on před tímto vzájemným duelem nepoklekl na podporu hnutí "Black Lives Matter". A kupodivu nebyl tehdy jediný. Stát zůstal i jeho spoluhráč tmavé pleti Emmanuel Dennis.

Více souvisejících

Black lives matter Demonstrace v USA USA (Spojené státy americké) Sochy

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 34 minutami

před 51 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

Maradonova smrt a nová fakta. Zvrat ve vyšetřování záhadného úmrtí legendy

Ve věci úmrtí argentinské fotbalové ikony Diega Maradony publikoval soudní znalec novou lékařskou zprávu, která odporuje dosavadním závěrům vyšetřovatelů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy