Proti nové vízové politice se v USA staví desítky škol a 18 států

Více než 200 vysokých škol a skoro 20 států už se připojilo ke snaze soudní cestou zablokovat nové opatření americké vlády, které by mohlo připravit o víza zahraniční univerzitní studenty. Informují o tom dnes americká média. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí několika různým žalobám, jedna z nich se má u federálního soudu v Bostonu začít projednávat už v úterý.

Důvodem nové soudní bitvy mezi Trumpovou vládou a jejími kritiky je nedávný krok Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Ten minulé pondělí oznámil, že zahraniční vysokoškoláci nebudou moci dál pobývat ve Spojených státech, pokud se jejich škola v souvislosti s koronavirem rozhodne na podzim vést výuku čistě v dálkovém režimu. Pokud by na americké půdě chtěli zůstat, museli by přestoupit na jinou vzdělávací instituci, kde bude výuka probíhat prezenčně či kombinovaně. V případě neuposlechnutí by jim hrozila deportace.

Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) do dvou dnů zareagovaly žalobou. Prezident Harvardu Lawrence Bacow v prohlášení k akademické obci vládní opatření označil za kruté a lehkomyslné. K první žalobě se podpisem soudního podání připojily desítky dalších škol, Univerzita Johnse Hopkinse už minulý týden předložila vlastní stížnost.

Podle deníku The New York Times (NYT) nově federální vládu u soudu v Bostonu žaluje také skupina 17 amerických států, zatímco Kalifornie ve stejné věci postupuje samostatně. "Trumpova administrativa se ani nepokusila vysvětlit důvody pro toto nesmyslné pravidlo, které nutí školy volit mezi udržením zahraničních studentů ve svých programech a zdravím a bezpečím ve svých kampusech," uvedla generální prokurátorka státu Massachusetts Maura Healeyová v prohlášení oznamujícím hromadnou žalobu.

Zástupci MIT a Harvardovy univerzity zřejmě už v úterý budou mít šanci své výhrady prezentovat soudci. Jestliže soud nevydá předběžné opatření, které by účinnost nového pravidla ICE pozastavilo, pak budou muset univerzity napříč USA imigrační agentuře do středy nahlásit, zda počítají s podzimní prezenční výukou či nikoli.

Podle kritiků nové vládní opatření nabourává pečlivé plánování nadcházejícího akademického roku a mohlo by mnohé studenty donutit k návratu do domovských zemí, kde by neměli tak dobré podmínky ke studiu. Zatím není jasné, kolika cizinců by se nová imigrační politika v případě zavedení dotkla. Podle NYT mnohé univerzity plánují na podzim kombinovat dálkovou a prezenční výuku ve snaze ochránit zdraví lektorů, studentů a jejich blízkých.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a ICE tvrdí, že jejich nový přístup vychází z existujícího zákona, který zakazuje cizincům studovat pouze online formou. Vymáhání této normy prý vláda v březnu kvůli pandemii pozastavila, má však právo svou politiku měnit, citovala agentura AP z nového soudního dokumentu.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) víza pasy

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy