Raketu, která má znovu vynést astronauty k Měsíci, čeká poslední série testů

Novou raketu SLS (Space Launch System), která má zahájit další éru vesmírných cest k Měsíci, čeká poslední série testů před prvním zkušebním letem. Absolvuje je na odpalovací rampě Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, kam gigantický stroj o váze téměř 2600 tun z hangáru putoval přes deset hodin. Podle plánu americké vesmírné agentury NASA by první astronauti mohli vstoupit na povrch Měsíce v roce 2025.

Samotný převoz rakety SLS, která je vyšší než socha Svobody, byl velmi náročnou operací. Trasu od hangáru k rampě dlouhou 6,5 kilometru absolvovala raketa velmi pomalým tempem, celkem cesta trvala deset hodin a 28 minut a celou dobu ji mohli lidé sledovat v přímém přenosu.

This Week at NASA, #Artemis I Moon mission rolled out for a prelaunch test, astronauts completed a 7-hour spacewalk, and @NASAWebb’s mirrors got closer to perfection.Subscribe to our newsletter for details on all our top stories: https://t.co/MyG37QzGhO pic.twitter.com/2TmDwfcRvy

— NASA (@NASA) March 18, 2022

Raketa SLS nyní bude na rampě 39B čekat do začátku dubna na sérii předletových testů. Právě ze startovacího komplexu 39 začaly před více než půlstoletím startovat vesmírné mise Apollo, které vynesly první astronauty na Měsíc. Ze stejného místa vyrazí do vesmíru mise Artemis, díky níž se mají lidé na povrch Měsíce vrátit. Cílem tentokrát bude stavba trvalé základny na povrchu Měsíce, která má být prvním krokem k pilotovaným letům k Marsu.

První let rakety SLS s lodí Orion bez posádky by se mohl uskutečnit už v květnu. Další mise Artemis II má letět s posádkou a po obletu Měsíce se vrátit k Zemi, cílem mise Artemis III pak už bude povrch Měsíce. Vůbec poprvé by na Měsíci měla stanout žena.

"Dámy a pánové, nejsilnější raketa na světě stojí před vámi," komentoval ve čtvrtek první cestu stroje k rampě ředitel NASA Bill Nelson, podle kterého tímto okamžikem začíná nová éra průzkumu vesmíru. Přímo na místě manévr sledoval i bývalý astronaut Tom Stafford, který v roce 1969 jako velitel mise Apollo 10 Měsíc obletěl.

Související

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

NASA vesmír, Měsíc program Artemis (NASA)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy