Republikáni těží z tvrzení, že bílí muži jsou oběťmi, myslí si Obama

Prezident Donald Trump obdržel v letošních volbách nebývale velký počet hlasů díky tomu, že republikáni systematicky prosazují představu, že bělošští muži jsou v USA oběťmi. V rozhlasovém pořadu The Breakfast Club to ve středu řekl bývalý demokratický prezident Barack Obama

Obama zároveň prohlásil, že hispánští voliči letos ignorovali Trumpovy rasistické výroky a podpořili jej rekordním počtem kvůli tomu, že je odpůrcem potratů.

"Vždycky mi přijde zajímavá míra, kterou se v republikánské politice buduje představa, že bělošští muži jsou oběťmi. Že oni jsou terčem útoku - což očividně neodpovídá historii, datům ani ekonomii," prohlásil exprezident, který do pořadu přišel v souvislosti s nedávným vydáním prvního dílu svých pamětí s názvem A Promised Land (Země zaslíbená), jichž se za první týden prodalo přes 1,7 milionu kopií.

"Je to upřímné přesvědčení, se kterým se vnitřně ztotožnili, je to příběh, který se vypráví. A rozplést ho, to nebude něco, co se podaří hned, zabere to nějaký čas," dodal Obama.

Demokrat rovněž vyslovil přesvědčení, že Američané latinskoamerického původu se letos přiklonili k Trumpovi ve větší míře než před čtyřmi lety kvůli tomu, že republikán je odpůrcem práva na dobrovolný potrat.

"Je hodně silně věřících Hispánců, kteří nepovažují fakt, že Trump říká rasistické věci o Mexičanech nebo zavírá osoby zadržené bez dokladů do klecí, za stejně důležitý jako to, že podporuje jejich postoj ohledně sňatků homosexuálů nebo potratů," řekl exprezident. Podle průzkumů letos volilo Trumpa 32 procent voličů s latinskoamerickými kořeny, zatímco před čtyřmi lety to bylo 28 procent.

Server BBC poznamenal, že zařízení s celami, v nichž americké imigrační úřady zadržují migranty na jižní hranici USA, vznikla za Obamovy vlády.

Obamu za jeho poznámky kritizovala řada republikánů, včetně senátora Toma Cottona, který podle pozorovatelů pravděpodobně bude usilovat za čtyři roky o republikánskou nominaci do Bílého domu. "Barack Obama je opět velice, velice zklamán Američany, tentokrát věřícími Hispánci, kteří upřednostňují svoje hodnoty a ekonomické zájmy před uvědomělými liberálními posedlostmi," napsal. "Někteří demokraté si myslí, že mohou kritizovat hodnoty a náboženskou víru Hispánců a stejně získat jejich hlasy hraním rasové karty," napsal republikánský guvernér Texasu Greg Abbot.

Demokratický exprezident se v posledních měsících stal jedním z nejhlasitějších Trumpových kritiků, ačkoli se v minulých letech útokům na svého nástupce vyhýbal. V úterý v rozhovoru s moderátorem a komikem Stephenem Colbertem prohlásil, že Trump mohl podniknout rychlejší a lépe koordinované kroky v reakci na pandemii covidu-19, a poznamenal, že poradit si s virem není nic zvlášť složitého.

Trump letos získal od voličů zatím bezmála 73,9 milionu hlasů, což je druhý nejvyšší počet v historii USA a největší údaj u jakéhokoli republikánského uchazeče o Bílý dům. Trump tím překonal dosavadní rekord z roku 2008, který patřil právě Obamovi, jenž si tehdy přičetl asi 69,5 milionů hlasů. Trumpův letošní soupeř Joe Biden, který podle projekcí médií republikána vystřídá v Bílém domě, však letos již překročil hranici 80 milionů obdržených hlasů. Sčítání v některých amerických státech přitom pokračuje a počty hlasů odevzdaných oběma kandidátům tak ještě mírně porostou.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Republikánská strana (USA) Black lives matter rasismus Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy